Сьогодні 20
Завтра 17

Божевільний камбек Вітоцці, прорив Жанмоно, сімейна гегемонія Бьо та продовження важких часів для України

Підсумки біатлонного сезону 2023/24

Двома вчорашніми мас-стартами на заключному етапі Кубка світу в канадському Кенморі завершився біатлонний сезон 2023/24.

Всі гонки проведені, трофеї розіграні, переможці нагороджені, тому представляємо вашій увазі головні підсумки цієї дуже цікавої кампанії.

Руйнування норвезького топ-6 від Жаклена та драматична розв'язка сезону у жінок

Перед стартом останнього етапу сезону інтрига у боротьбі за Великий кришталевий глобус зберігалася і у жінок, і у чоловіків, однак у чоловічому загальному заліку вона протрималася недовго. Коли Йоханнес Бьо, який випереджав за три гонки до кінця сезону найближчого переслідувача на 62 бали, виграв спринт, у боротьбі за головний приз, по суті, було поставлено крапку, і в результаті норвежець завоював його вп'яте в кар'єрі, відірвавшись у підсумковому протоколі від старшого брата Тар'єя на цілих 182 бали.

У боротьбі за третю позицію Йоханнес Дале випередив Штурлу Лагрейда, перетворивши своє відставання у сім очок перед початком етапу на перевагу в 45 балів.

Ще одна інтрига кінцівки сезону полягала в тому, чи зможуть норвежці посісти перші шість місць загального заліку. Не зуміли: можливість була просто прекрасна, але біда прийшла, звідки не чекали. Швед Мартін Понсілуома, який до етапу в Канаді йшов на сьомій позиції, не зумів випередити Ендре Стремсхайма, але тут за справу взявся Емільєн Жаклен, який посів четверте місце у спринті, четверте – у переслідуванні та третє – у мас-старті. Такі чудові результати дозволили французу несподівано увірватися до топ-6 та випередити норвезького конкурента на 12 очок.

А ось у жінок розв'язка боротьби за Великий кришталевий глобус вийшла просто фантастичною. Перед заключним етапом сезону Інгрід Тандервольд вигравала у Лізи Вітоцці цілих 73 очки, і здавалося, що норвежка не втратить такої переваги.

Однак у Канаді Ліза зуміла зробити просто неймовірний камбек: перемоги у спринті та переслідуванні, що наклалися на два провали суперниці у цих перегонах, дозволили італійській біатлоністці випередити конкурентку на 23 бали, а її перевага саме в Канаді становила цілих 96 очок.

Божевільний прорив на останньому етапі сезону зробила і Лу Жанмоно. Починаючи його на п'ятій позиції, вона, завоювавши срібло спринту, переслідування та золото мас-старту, в якому виграла свій дебютний Малий кришталевий глобус у кар'єрі, піднялася одразу на друге. Через такий прорив колеги за збірною по одній позиції втратили Жастін Брезаз-Буше та Жулія Сімон, а замкнула топ-6 загального заліку швейцарка Олена Хекі-Грос, яка виграла боротьбу за цю позицію у Ельвіри Еберг

Не найкращий сезон для України

Цей сезон для збірної України з біатлону не надто відрізнявся від минулого. І в чоловічій, і в жіночій команді тривав процес зміни поколінь та поступового згасання звичних лідерів, про медалі не йшлося, а потрапляння в топ-10 за підсумками сезону можна перерахувати на пальцях однієї руки. Зміна поколінь ще дуже далека від завершення, і щоб у цьому переконатися, досить просто відкрити загальний залік КС і побачити, що найкращими представниками нашої країни там залишаються ті ж, хто був на перших ролях ще років десять тому.

У жіночому заліку найвищу позицію серед українок посіла Юлія Джима, яка фінішувала 24-ю. На останньому етапі в Канаді вона втратила одну позицію, проте три влучення в топ-30 у заключних перегонах сезону – за нинішніми мірками результат цілком непоганий.

У чоловіків найкращим став капітан нашої збірної Дмитро Підручний, який також втратив на останньому етапі одну позицію, але втримався у топ-40, насамперед завдяки сенсаційному десятому місцю у спринті Кенмора.

94 - Анна Кривонос (1 очко)

У жіночому естафетному заліку Україна, нагадаємо, фінішувала на дев'ятому місці зі 175-ма очками, у чоловічому стала 11-ю, набравши 155 балів, а у змішаному посіла 12-те місце (177). У заліку Кубка націй позиції нашої країни після цього етапу також не змінилися: жінки зберегли дев'яту позицію, а ось чоловіки так і залишилися на 11-му рядку, і це означає, що у стартах наступного сезону нашу команду зможуть представляти лише чотири біатлоністи.

Серед головних досягнень наших спортсменів цього сезону варто виділити, звичайно, восьме місце Христини Дмитренко в індивідуальній гонці чемпіонату світу, яке стало найкращим результатом сезону для нашої команди, а також її 12-ту позицію у спринті світової першості. Юлія Джима до топ-10 не добиралася, але кілька разів була близько: у спринті (13) та переслідуванні (15) Рупольдингу, а також мас-старті Антхольця (13). Був цього сезону ще й яскравий пасьют у швейцарському Ленцерхайді, де Анастасія Меркушина замкнула топ-10, а Ірина Петренко стала 12-ю.

У чоловіків єдине влучення в топ-10 у сезоні записав на свій рахунок Дмитро Підручний, який став десятим у спринті заключного етапу КС у Кенморі, проте не зміг розвинути цей успіх у переслідуванні, в якому навіть не фінішував.

Найкращим результатом України в естафетах цього сезону стало п'яте місце: жінки посідали його в Рупольдингу та на чемпіонаті Світу у Нове-Мєсто, а чоловіки – у Хохфільцені.

Хто залишить світовий біатлон?

Завершення кожного сезону – традиційний період для прощання з кількома зірками біатлону, які оголошують про завершення кар'єри, і цей рік не став винятком. За підсумками кампанії 2023/24 свій вихід з великого спорту анонсували, зокрема, чемпіон світу та дворазовий призер Олімпійських ігор Бенедикт Долль, олімпійський чемпіон в естафеті Пеппе Фемлінг, ще одна легенда шведського біатлону Мона Брурссон, а також 24-річна переможниця Тільда Юханссон, яка припинила виступи прямо посеред сезону.