Кубок УЄФА, півфінали ЛЄ та перемоги над грандами

Історія виступів Шахтаря в Єврокубках

20 травня 2009 року донецький Шахтар став переможцем Кубка УЄФА – останнього в історії перед перейменуванням турніру в Лігу Європи.

У рівному та нервовому поєдинку «донеччани» здобули важку перемогу з рахунком 2:1 над бременським Вердером.

Шахтар відкрив рахунок у середині першого тайму, коли на 25-й хвилині поєдинку відзначився Луїс Адріано. Але всього через 10 хвилин голкіпер «гірників» Андрій П'ятов помилився, відбиваючи дальній штрафний удар від бразильця Налдо – 1:1.

В екстратаймах все вирішив переможний гол на 98-й хвилині. Жадсон після передачі Даріо Срни з правого флангу вивів Шахтар уперед.

Таким чином, «гірники» завоювали європейський трофей, ставши першою командою в історії незалежної України, яка зуміла це зробити.

З того моменту Шахтар ніколи не діставався до фіналів Єврокубків, проте у цьому році «гірники» знову вибороли право зіграти у плей-оф Ліги Європи.

1/16 фіналу українська команда зіграє проти французького Марселя. Напередодні цієї захопливої дуелі ми пропонуємо вам згадати усі виступи «помаранчево-чорних» у Єврокубках, які відбулися після тріумфального сезону 2008/2009.

Сезон 2009/2010

Почати буде логічно з того, що перемога в Кубку УЄФА надала Шахтарю можливість поборотися за Суперкубок Європи у наступному сезоні. В цьому матчі «донеччани» зустрілися із тодішнім переможцем ЛЧ – Барселоною.

«Гірники» зуміли втримати оборону та не пропустити в основний час і гра перейшла у екстратайми. На жаль, Барса все ж все ж змогла відзначитися голом: після передачі від Ліонеля Мессі Педро забив переможний м'яч.

Пори такі круті результати Шахтар не зміг пройти кваліфікацію на наступний сезон ЛЧ, сенсаційно поступившись румунському Полі Темішоара.

Проте «гірники» цілком реабілітувалася у Лізі Європи, де команда Луческу спочатку впевнено пройшла кваліфікаційний раунд, здолавши Сіваспор, а потім ще й зайняла перше місце у своїй групі. Випередивши Брюге, Тулузу та Партизан.

Однак у плей-оф Шахтарю не пощастило, адже жереб звів їх із командою-сенсацією того розіграшу ЛЄ. Скромний Фулгем здолав «донеччан» із загальним рахунком 3:2 за підсумками обох матчів. У цьому році британці несподівано дійдуть до фіналу турніру, але програють мадридському Атлетіко.

Сезон 2010/11

Сезон 10/11 став одним із найуспішніших в історії Шахтар (в контексті виступів у Європі), зокрема завдяки феєричному виступу у Лізі Чемпіонів. Спочатку «гірники» виграли свою групу, де вони обійшли Брагу, Партизан та навіть потужний Арсенал, набравши 15 очок із 18 можливих.

Українці продовжили запалювати й у плей-оф, коли в 1/8 вибили із турніру Рому. На «Стадіо Олімпіко» Шахтар переміг із рахунком 2:3, а потім вдома добив знекровлених вовків – 3:0.

Проте далі дорогу українця знову перейшла барса, яка у чвертьфіналі не залишила нам жодних шансів – розгром 5:1 в Каталонії та мінімальна поразка 0:1 на «Донбас Арені».

Сезон 2011/2012

На жаль, наступний європейський сезон не вийшов для Шахтаря настільки ж вдалим, як попередній.

«Гірники» не змогли навіть забезпечити собі євровесну, після останнього місця у не найсильнішій групі ЛЧ. Донеччани набрали менше очок ніж кіпрський АПОЕЛ, португальський Порту та російський Зеніт, але варто додати, що жодного очного протистояння з «пітерцями» Шахтар не програв, обидва рази зігравши внічию 2:2.

Сезон 2012/2013

У сезоні 2012/2013 Шахтар знову змусив захоплюватись своєю грою та результатами на Євроарені. У тому році «помаранчево-чорні» змогли зайняти прохідне друге місце у дуже складному квартеті ЛЧ. Окрім явного аутсайдера Норшеланда (Данія), донеччани змогли випередити лондонський Челсі, який був чинним переможцем Ліги чемпіонів. Шахтар міг навіть заціпитися за перше місце у групі, але в останньому турі дуже прикро поступився Ювентусу з мінімальним рахунком 0:1.

Проте «гірникам» знову не пощастило із жеребом. Вже у першому ж раунді плей-оф українці потрапили на «праймову» Боруссію Юргена Клоппа. Дортмундці вирішили всі питання у домашньому матчі, коли забили тричі й жодного разу не пропустили.

Сезон 2013/2014

У сезоні 13/14 Шахтар знову потрапив у групу ЛЧ, де були зібрані дуже сильні та конкурентні колективи. Перше місце тоді дісталося Манчестер Юнайтед, другим розташувався Баєр Леверкузен і лише за ними Шахтар, який зумів випередити Реал Сосьєдад, з третього місця потрапивши до плей-оф Ліги Європи. Однак там знову програв у першому ж раунді. На цей раз українців несподівано зупинила чеська Вікторія.

Сезон 2014/2015

В сезоні 14-15 Шахтар знову повертається до плей-офф Ліги чемпіонів. На цей раз Українці потрапили у рівну групу з Порту, Атлетіко та білоруським Бате. «Гірники» тоді посіли друге місце. Варто згадати те, як Шахтар провів свої матчі з білоруськими суперниками. Дві принизливі перемоги із рахунками… ви тільки вдумайтеся – 7:0 та 5:0.

Однак, шансів пробитися у чвертьфінал турніру у донеччан було небагато. Вже в 1/8 ми потрапили на Баварію. В першому матчі вдома ми змогли вистояти на 0:0, але через два тижні німці завдали Шахтарю жахливої поразки – 7:0.

Сезон 2015/2016

У сезоні 2016/2015 Шахтар підійшов дуже близько до того, щоб вдруге у своїй історії зіграти у фіналі Єврокубка. У групі ЛЧ з Реалом та ПСЖ було мало шансів пройти до в 1/8, а от поборотися з Мальме за третю сходинку, щоб весною зіграти у Лізі Європи – цілком реальна місія. З якою «гірники» успішно впоралися. Обидві команди набрали однакову кількість очок, але Шахтар врятувала краща різниця забитих і пропущених.

У Лізі Європи розпочалося все найцікавіше – спочатку донеччани впевнено обіграли Німецький Шальке, потім була звитяга над Андерлехтом, а у чвертьфіналі справжній розгром португальської Браги (6:1 за сумою двох матчів).

Ну а далі був драматичний півфінал проти Севільї – найуспішнішої команди в історії Ліги Європи. На жаль, Шахтарю не вдалося створити сенсацію. Іспанці врятувалися вкінці першого матчу та впевнено розібралися із «гірниками» вдома, ну а після цього виграли свій черговий кубок ЛЄ.

2016/17

У 2016 році Шахтар одразу розпочав свої виступи із Ліги Європи, де без проблем зайняв перше місце у квартеті із Гентом, Брагою та Коньяспором. Проте повторити торішній успіх не вийшло. Вже в 1/16 українці поступилися Сельті, у другому матчі іспанці врятувалися від поразки вже у компенсований час, «гірникам» не вистачило протриматися всього пару хвилин.

Сезон 2017/18

У 2017 році Шахтар нарешті зміг повернутися до плей-оф Ліги чемпіонів. Завдяки другому місці у групі з Наполі, Феєноордом та Ман Сіті. Першими, само собою, стали англійці.

В 1/8 була Рома, в матчах із якою Шахтар показав дуже класний футбол, проте тодішній воротар римлян Алісон зловив неймовірний кураж та вивів свою команду у наступний раунд.

Сезон 18/19

У наступному році Шахтар знову зустрівся із Манчестер Сіті на груповому етапі ЛЧ. На цей раз «гірники» не змогли поїсти друге місце за містянами, пропустивши вперед Ліон, але випередивши Гоффенхайм.

У Лізі Європи також не вдалося затриматися надовго. В 1/16 «гірники» вилетіли від Айнтрахта – 6:3 за сумою обох матчів.

Сезон 19/20

Сезон 2019/20 – і знову півфінал Ліги Європи! Втретє поспіль жереб звів нас з Ман Сіті у групі ЛЧ, де знову було третє місце… і знову перехід до ЛЄ.

А там – супер перформанс! Спочатку вийшло пройти Бенфіку, коли у Лісабоні нам тричі за матч довелося відіграватися.

Потім був розгром німецького Вольфсбурга та перемога на класі над Базелем. А далі Інтер і жахлива поразка 0:5. Можливо, українцям не вистачило свіжості, адже той сезон був видозмінений через пандемію коронавірусу.

Сезон 20/21

У 2020 році Шахтар нарешті не зустрівся в ЛЧ із Ман Сіті, проте потрапив у групу смерті: Реал, Боруссія Менхенгладбах та Інтер. З таким розкладом третє місце та кваліфікацію у Лігу Європи можна оцінити дуже високо.

Тим паче, що там був впевнено обіграний Маккабі. Але далі на шляху Шахтаря вкотре стала Рома…

Сезон 21/22

У 2022 році «донеччани» вперше з 2012 року залишилося без Єврокубків весною. На цей раз Шахтар набрав менше очок за Реал, Інтер та, несподівано, Шериф з Тирасполя, який тоді очолював українець Юрій Вернидуб.

Сезон 2022/23

У сезоні 2022 /23 Шахтар повернуся в плей-оф єврокубків, але, на жаль, лише у Лізі Європи. В ЛЧ знову не вийшло піднятися вище третього місця.

В 1/16 ЛЄ Гірники пройшло Ренн у драматичному матчі із рятівним автоголом на 119 хвилині та марафонській серії пенальті.

А от про наступний раунд не дуже хочеться згадувати, адже там була поразка із максимально неочікуваним рахунком 8:2 за сумою двох матчів від Феєноорду.