«До системного PPV Україна наразі не готова». Розповідаємо про ставлення українців до плати за спорт і як на це впливає війна

Поспілкувались з MEGOGO Head of Sport Артемом Панченком про роботу стримінгового сервісу
10 мая 14:51
«До системного PPV Україна наразі не готова». Розповідаємо про ставлення українців до плати за спорт і як на це впливає війна

MEGOGO Head of Sport Артем Панченко в інтерв’ю XSPORT.ua розповів про те, як функціонує стримінговий сервіс під час великої війни в Україні, чи готові українці споживати спортивний контент за системою Pay-per-view, як на показники переглядів сервісу вплинуло повномасштабне вторгнення рф та багато інших моментів.

Чи можна у 2023 році вже сказати, що український спортивний глядач звик до перегляду спорту на стримінговому сервісі? Адже ще декілька років тому дуже часто можна було почути запитання «Де дивитись футбол/бокс?» або «Що, безкоштовно, ніде не покажуть?»

Наразі аудиторію спортивних подій можна розділити на дві категорії: завзяті фанати та ситуативні глядачі. Для останнього в англійській мові є дуже влучний термін – «sporadic».

Перша категорія вже звикла до перегляду спорту на стрімінгу. Оскільки Ліга чемпіонів, наприклад, вже більше п’яти років закрита за «пейволом» (контент доступний за платним доступом), і з національними футбольними чемпіонатами ситуація аналогічна. Друга категорія ж цікавиться лише окремими подіями національного масштабу: матчі збірної України з гучними суперниками, бої Олександра Усика, ігри топ-клубів «Манчестер Сіті», «Реал Мадрид» тощо. Враховуючи те, що більшість часу ця група знаходиться поза контекстом перегляду спортивних подій, вона ще не призвичаїлась до такого формату. Проте, протягом декількох останніх років ми спостерігаємо, що в цьому сегменті також є вагомі зрушення стосовно розуміння і прийняття, чому такі події мають бути в платному сегменті інтернету.

Артем Панченко / фото - Instagram
Артем Панченко / фото - Instagram
Чи важко було впроваджувати систему перегляду спорту в Україні за передплатою?

Насправді, це все ще важко, оскільки в Україні ніколи не існувало реальних даних стосовно обсягу ринку активних вболівальників спорту.

Багато хто спирався на показники Nielsen, використовуючи базу людей, що дивились матчі збірної України або топовий бокс, і намагались її сегментувати. Проте цифри, які виходили – не були релевантні, оскільки не мали кореляції з іншими даними.

Якщо б у нас дійсно були б 3-5 мільйонів людей, для яких постійний перегляд спортивних подій та спортивного контенту були б звичною справою, ми б бачили набагато більше вболівальників на трибунах до пандемії коронавірусу та повномасштабного вторгнення рф. Або це елементарно відображалося б в переглядах. Наразі отримати мільйон переглядів на спортивному контенті, навіть, в YouTube-сегменті вважається справжнім досягненням, незважаючи на те, що якість програм, які зараз виходять на українськомовних каналах, на мою думку, на три голови переважає те, що мало місце 5-15 років тому у ТБ сегменті.

Тому є великий комплекс задач: окреслення цього ринку, його фінансових можливостей, вивчення бази користувачів та їх звичок, обсягу трансляцій, які кожен конкретний сегмент звик споживати, таргетована робота з цими групами. А вже потім реклама, маркетинг, антипіратство, переваги сервісу та інше.

Через те, що цю роботу ми мали фактично проводити самостійно, команда медіасервісу MEGOGO має найвищу реальну експертизу в Україні стосовно спортивного сегменту. І вже цей набір знань та переваг потрібно перетворювати на нових передплатників. Наразі від 42 до 54 відсотків передплатників наших найдорожчих тарифів дивляться футбольні трансляції. Дельта залежить від того, матчі якої якості припадають на конкретний період часу. Навіть коли є пауза в Єврокубках, показники все одно чудові.

Перший бій Усик – Джошуа MEGOGO продавав по системі PPV. Ця схема має право на життя в Україні? Чи наша аудиторія краще розуміє місячну підписку?

Pay-per-view має право на життя, але за певних умов, що стосуються цінової кореляції до фінансових можливостей ринку. Більшість промоушнів бажали б працювати у такому форматі через те, що бачать «ціну входу» в 50 фунтів, або 70 доларів на британському або американському ринках. Але необхідно розуміти, чому глядач готовий віддати такі гроші в інших країнах.

За даними 2022 року, середній чек на базовий сімейний пакет з чотирьох звичайних квитків, чотирьох хот-догів, двох содових, двох стаканчиків пива і парковки на матчі NFL коштував 567 доларів США. А на деяких стадіонах ця сума взагалі сягала вище 1000 доларів. Щодо матчів NBA – сума складає 288 доларів США і доходить до 600. Тему вартості концертних квитків ми навіть не піднімаємо.

Враховуючи те, що відвідини боксерського вечору є світською подією, чек на двох дуже рідко обходиться дешевше 700 доларів, якщо це більш-менш адекватні місця на івент високого рівня. Тому приблизно 10% вартості походу на стадіон сприймаються вболівальниками як адекватна цінова пропозиція.

Зрозуміло, що ці цифри потрібно коригувати до сучасних реалій кожного конкретного ринку. Більшість користувачів наразі хвилює не стільки вартість єдиноразового перегляду, скільки сам факт закриття контенту з таким рівнем інтересу під жорсткий «пейвол». Саме тому це може працювати на окремі події, що мають місце раз на рік, але до системного Pay-per-view Україна наразі не готова.

Навіть модель передплати виключно на спортивні події не є пріоритетною для користувача, оскільки інтерес до івенту практично завжди закінчується з завершенням прямої трансляції, і максимум, на що буде згоден пересічний глядач – подивитись хайлайт події. Ми маємо враховувати те, що працююча людина не може собі дозволити виділити 5 вечорів на тиждень перегляду спорту. Саме тому, ми, як медіасервіс, намагаємось надавати користувачеві максимально великий пакет послуг, аби у нього формувався фактор цінності. І в той день, коли цей користувач може подивитись футбол – його очікував би якийсь цікавий матч національного чемпіонату, єврокубків або збірних команд.

Можете розповісти як у вас побудована робота творчого колективу? Як організовуються трансляції, як призначаються коментатори?

Наразі робота коментаторів нормалізується, оскільки минулі чотири-п’ять місяців були дуже важкими для нашої команди. Через атаки росії на критичну інфраструктуру України і обмеження пересування містом, ми втратили повноцінне функціонування обидвох форматів роботи. Дистанційне коментування не могло працювати належним чином через відсутність світла, а робота зі стаціонарної локації, через пізній час початку більшості матчів під час робочого тижня, змушувало нашу команду фактично жити на роботі, тим паче там була електрика і хоч якесь тепло. Ми завжди були високої думки про наших коментаторів, але те, як вони пройшли цей період, продемонструвало їх максимально високий рівень професіоналізму.

Була і величезна кількість матчів, що потрапляли до етеру «з коліс», оскільки в когось могла вимкнутись електроенергія або інтернет поза графіком відключень, хтось застрягав в ліфті, і це на додачу до звичайних і базових проблем коментатора - короткострокової застуди, коли людина просто втрачає голос в день події, що в «нормальні часи» сприймається як належне, а цього сезону лише поглиблювало проблему.

Проте, неможливо ігнорувати те, що команда людей, з якою співпрацює MEGOGO, гідно прийняла цей виклик. Чудово розуміючи, через які труднощі проходить зараз наша країна і її Сили оборони та всі постраждалі від агресії росії. Насправді, ніхто не дозволив собі скиглити стосовно умов, в які були поставлені, коли призначення на матч вони могли отримати день в день, а подекуди навіть самостійно підхоплювали матчі, якщо хтось знов залишався без світла. Всі відповідали більш-менш в єдиній площині: в країні війна, спорт – ледь не єдина можливість на кілька годин відволіктись від того жаху, який для більшості з нас вже став нормою життя.

І те, що команда при настільки важких умовах підготовки до подій, змогла відпрацювати належним чином величезний обсяг трансляцій, доводить, що нове покоління коментаторів, з яким ми намагаємось співпрацювати, знаходиться на зовсім іншому рівні.

Чи стали люди через велику  війну менше користуватись сервісом?

Зараз споживання контенту майже нормалізувалось. З початком вторгнення глядачі переважно дивилися новини, причини всім зрозумілі. А за кілька місяців, коли пройшов перший шок – популярність всіх типів контенту, в тому числі і спортивного, на медіасервісі поступово повернулася до минулих прогнозованих показників.

З яким запитанням найчастіше передплатники MEGOGO звертаються в службу підтримки?

Ми детально опрацьовуємо всі звернення наших глядачів, серед яких, до речі, дуже невеликий відсоток негативу – в першу чергу завдяки тому, що трансляції проходять без технічних збоїв і це вже стандарт галузі.

Щодо популярних тем звернень – це власне і питання про трансляції майбутніх подій, технічні моменти, на кшталт: як підключити передплату чи змінити тариф, а також побажання та пропозиції наших глядачів. У нас доволі активна і небайдужа аудиторія, яка допомагає нам адаптувати та покращити продукт. Наприклад, раніше найчастіше питали, хто коментуватиме конкретний матч, тому ми почали заздалеть додавати імена коментаторів на сторінку трансляції події, і ці питання звелися до мінімуму.

Олександр Чепілко, для XSPORT.ua

Рейтинг:
(Голосов: 3)

Комментарии 1

Войти
Оставлять комментарии на сайте разрешается только при соблюдении правил.
11 мая 2023г. 12:53
Цікаве і досить конкретне інтерв'ю з цифрами та практичними кейсами, дякую
0 0

X-Video:

Рейтинг букмекеров