«Останній раз чула голос тата на день народження. Він в СІЗО в Донецьку». Відверте інтерв’ю чемпіонки Європи серед юніорів

Ніка Шурда готується до чемпіонату світу в Канаді та сподівається якнайшвидше побачити батька
Ніка Шурда та Анна Арнаутова з медалями ЧЄ в Румунії / фото - Instagram дівчини

18-річна Ніка Шурда з Маріуполя є чемпіонкою України зі стрибків у воду, а в липні 2022 року вона в дуеті з киянкою Анною Арнаутовою завоювала золото чемпіонату Європи серед юніорів у Румунії. Медаль на першості Європи дівчина присвятила Україні та своєму татові, який вже більше місяця не виходить на зв'язок, перебуваючи в російському полоні.

В інтерв’ю XSPORT Ніка, яка зараз перебуває на тренувальному зборі в Австрії, розповіла про підготовку до ЧЄ, постійні думки про батька, привітання від Олени Зеленської та багато іншого.

Як зізнається дівчина, до початку війни в неї була річна пауза в виступах, адже вона просто не могла повернути свою минулу форму та знову стрибати як слід. Проте після того як вони з мамою виїхали з Маріуполя після початку повномасштабної війни, їй зателефонував головний тренер збірної України Ілля Кваша та запросив на збір в Хорватію. На підготовку до чемпіонату Європи у Ніки було всього два місяці:

«Спочатку я готувала лише один снаряд, а потім головний тренер сказав, щоб я спробувала синхрон. Колись давно ми разом з Анею Арнаутовою його вже стрибали і дуже хотіли стрибати його разом, це була наша мрія. Я спробувала зробити нові стрибки, в деякі моменти, якщо чесно, було дуже страшно. Завдяки тренерам, які жартівливо відносились до моїх спроб, мені було легше це сприймати.

Коли тренувалась, то отримувала від цього велике задоволення. Потім ми проводили тренування з партнершою разом та окремо. Щодо мого виступу на ЧЄ були сумніви, адже я чотири роки не виступала на таких серйозних змаганнях. Проте тренери сказали, що я все зможу і я все вмію. Вони були впевнені, що я зможу гарно виступити, а я просто мала внутрішні страхи».

В день фіналу у синхроні Ніка налаштовувалась просто отримати задоволення та не зосереджувалась на завоюванні медалі. Вони разом з партнершою виконували стрибок за стрибком, а потім вона зрозуміла, що стала чемпіонкою Європи:

Дмитро Шурда - батько Ніки
Дмитро Шурда - батько Ніки
«Після виконання п’ятого стрибка я допливаю та чую, як мій тренер кричить на весь басейн «Тааак!» Я не зрозуміла, що сталося, адже я ж не слідкувала за турнірною таблицею. Всі почали до нас підбігати та вітати. Для мене це перша медаль на таких змаганнях. Взяти золото на чемпіонаті Європи після такої перерви, якщо чесно, це був шок.

Коли стояла на п’єдесталі та грав наш гімн, я була дуже щасливою та розуміла, що завдяки нашому з Анею дуету всі чують гім України. Тоді я думала, що нарешті почала добре стрибати, а тато цього не бачить, адже він в полоні. Я знаю, наскільки він хоче аби я виступала, для нього це справді важлило, він мене постійно підтримує. Іноді, навіть змушував тренуватись, коли в мене не було бажання».

Свою перемогу на чемпіонаті Європи Ніка присвятила батьку-волонтеру та всім українським військовим, які боронять країну від загарбників. За словами дівчини, вони розуміла, що їхня золота медаль на європейській першості та розголос про неї в світі, допоможе їй швидше побачити тата, який з березня знаходиться у російському полоні.

«В середині квітня мамі зателефонував невідомий номер – це був тато. Він сказав, що знаходиться в полоні та перебуває в лікарні в Донецьку. В нього був інфаркт, хоча до цього ніяких передумов не було. Я думаю, що він стався через каторги та велику кількість нервів. Доки він перебував у лікарні, то міг підтримувати з нами зв’язок. Казав, що, можливо, після лікарні його відпустять, адже він не військовий, а волонтер. Проте, нажаль, так не сталось.

Останній раз я чула його голос на свій день народження, 29 квітня. Він один із перших зателефонував та привітав мене. Це був той день, коли його виписували з лікарні. Сподівалася, що його відпустять та ми зможемо його забрати. Але після цього зв’язку не було абсолютно ніякого. Наразі усі джерела кажуть, що він перебуває в СІЗО в Донецьку.  Його не хочуть включати до списків військовополонених. З одного боку він засуджений, а з іншого – військовополонений. Ми не розуміємо в якому статусі він точно перебуває. Якщо військовополонений, то його можна забрати через обмін, я якщо засуджений, то йому можуть дати понад 20 років у в’язниці».

Ніка, яку з перемогою на юніорському чемпіонаті Європи привітала навіть перша леді України Олена Зеленська, зараз бачить перед собою лише одну ціль – прославляти Україну на міжнародній спортивній арені та через них привертати увагу до війни на Батьківщині.

«Зараз я можу прославляти свою країну на світовій спортивній арені, щоб більше людей чуло та не забувало про повномасштабну війну росії проти України. Час від часу сумую за домом, але від того, що я буду в такому стані нічого не зміниться. Мені потрібно більше працювати та показувати світу, що, не зважаючи на війну, ми можемо продовжувати жити та здобувати перемоги».

Після завершення чемпіонату Європи з водних видів спорту серед дорослих, де виступить партнерша Ніки Анна Арнаутова, дівчата разом розпочнуть підготовку до юніорського чемпіонату світу, який пройде в Канаді. І там вони також будуть націлені лише на золото, адже вони виступають не лише за себе, а за всю країну. Як, в принципі, і кожен українець прямо зараз. 

Додайте xsport.ua до обраних джерел у Google News підписатися

новини: Olympics