Зараз 2
Вчора 12
Сьогодні 6
Завтра 21

« Челсі » – « Барселона », « Мілан » – « Інтер », « Динамо » – «. Прощай, правило виїзного гола

Воно подарувало нам безліч культових розв'язок
Андреас Іньєста / Фото - sports.ru

Як стрімко змінюється світ футболу. Те вирішують провести чемпіонат світу взимку, то Євро – в десяти різних країнах, то вводять VAR, створюють Суперлігу, Лігу націй, Лігу конференцій, реформують Лігу чемпіонів. Багато всього сталося в останні роки.

І ось те, в що дійсно складно повірити – в єврокубках більше не буде правила виїзного голу. Забитий м'яч будинку і забитий м'яч на виїзді тепер мають рівну ціну.

Зрозуміло, що в епоху пандемії, при порожніх трибунах і нейтральних стадіонах це правило виглядає смішно. Також як дивно воно виглядало в екстра-таймах. Так що тепер доведеться обходитися без нього.

Але скільки ж крутих історій це правило встигло нам подарувати. Давайте згадаємо парочку крутих, культових протистоянь, в яких все вирішували голи на виїзді.

Відразу український контекст. 2009 рік. Кубок UEFA. Півфінал. « Динамо » – « Шахтар ». Де тут виїзний гол? В 1/8 фіналу.

Тоді кияни зустрічалися з харківським « Металістом ». будинки підопічні Юрія Семіна здобули суху перемогу 1: 0. На виїзді вони спершу горіли 0: 2, потім – 1: 3. І, в кінцевому підсумку, поступилися 2: 3, але пройшли далі.

Ну а після цього розбили ПСЖ і вийшли на « Шахтар ». « Гірники » здобули перемогу в Донецьку і здолали « Вердер » в фіналі. Так був здобутий єдиний євротрофей в історії українського футболу.

До речі, « Шахтар » це правило виїзного голу одного разу серйозно насолив. Так, команда Мірчі Луческу свого часу виходила в чвертьфінал Ліги чемпіонів ( коли зустрілася там з « Барселоною » ). Але був адже ще один шанс дійти до цієї стадії турніру.

У 2018 році донеччани в 1/8 зійшлися з « Ромой ». У Харкові вдалося здобути вольову перемогу 2: 1. Але в Римі забити не вийшло – 0: 1 і команда Еусебіо Ді Франческо закохала в себе всю Європу.

Чим закохала? Тим, що на наступній стадії зустрілася з « Барселоною ». І, завдяки правилу виїзного гола, вийшла в півфінал. Спочатку було хворобливе поразка 1: 4 в Каталонії. Але після цього божевільні 3: 0 на « Стадіо Олімпіко » і потрапляння на « Ліверпуль ». Там теж ледь не сталося диво.

До речі про диво. А якщо конкретніше, то про стамбульському. Його без правила виїзного гола могло б і не бути. Точніше, ми могли б і не побачити « Мілан » в тому фіналі.

На попередній стадії команда Карло Анчелотті боролася з ПСВ. Тоді італійці перемогли з рахунком 2: 0 в домашньому матчі ( перший гол на рахунку Андрія Шевченка).

Але на виїзді легкої прогулянки не вийшло. пак Джі Сун забив на початку першого тайму, Філіп Коку – в середині другого. Цей рахунок перекладав би зустріч в екстра-тайм. Але на 90 + 1 хвилині команда Гуса Хіддінка пропустила – 2: 1. Массімо Амброзіні перекреслив надії на фінал.

ПСВ зібрав всі сили і на 90 + 2 хвилині забив ще раз. Але той гол Коку нічим не допоміг – правило виїзного гола пропустило в фінал « Мілан ».

До речі, в 2003, переможному році, команді Андрія Шевченка правило виїзного гола теж зіграло на руку. Тоді в фіналі « Мілан » зустрічався з « Ювентусом ». Але в півфіналі протистояв іншому італійському клубу – « Інтеру ».

Правило виїзного гола вирішило долю протистояння команд з одного міста. Так чого там з одного міста – грають на одному стадіоні. Абсурд, чи не так?

У першому матчі, домашньому для « Мілана » була зафіксована нічия 0: 0. Ну а в другому, вже домашньому для « Інтера » – 1: 1. Андрій Шевченко і його гол оформили « россонері » в фінал. Переможний фінал.

І ще трохи спогадів тих часів. Цього разу 2004 рік. Дивовижний фінал « Порту » – « Монако ». Зараз складно, навіть неможливо уявити подібне.

Виїзний гол вирішив все в чвертьфіналі. команда Дідьє Дешама ( так, він не завжди тренував збірну Франції ) зустрічалася з « Реалом ».

команда з Касільясом, Бекхемом, гути, Зиданом, Раулем, фігу і Роналдо виграв перший матч 4: 2. Причому могла забивати і п'ятий, так само, як і не пропускати другий.

Відповідний поєдинок проходив в князівстві. І іспанці забили першими. 5: 2 за сумою двох зустрічей після голи від Рауля. Здавалося, ніяких шансів. Але немає, тільки здавалося.

У компенсоване до першого тайму час шахраї забив перший м'яч, на старті другого морьентес забив другий, і на 66 хвилині Жулі оформив дубль – 3: 1. За правилом виїзного голу « Монако » пройшло далі. А « галактікос » залишилися за боротом турніру.

А тепер про одне з найскандальніших матчів Ліги чемпіонів. Складно знайти ще одне подібне пограбування. Так, це півфінал « Челсі » – « Барселона » в 2009 році.

Скільки чистих пенальті не поставив Том Евребе в ворота каталонців? Чотири? П'ять? І, в підсумку, після 0: 0 на « Камп Ноу », 1: 1 в Лондоні вивели в фінал саме каталонців.

І давайте згадаємо трохи з недавнього. У 2016 році « Атлетіко » вдруге за три роки вийшов у фінал Ліги чемпіонів. У півфіналі команда Дієго Симеона пройшла « Баварію ». Спершу перемігши будинку 1: 0, а потім поступившись на виїзді 1: 2. Так був повалений колектив з Мюнхена.

А ще півфінал « Тоттенхем » – « Аякс » і рятівний хет-трик Лукаса Моурі в Амстердамі. І, звичайно ж, ПСЖ – « Манчестер Юнайтед ». Мало хто міг повірити в те, що команді Уле Гуннара Сульшера вдасться пройти далі після поразки 0: 2 будинки. Вдалося.

До речі, а « Ювентус ». В останні два сезони туринці вилітали з Ліги чемпіонів від досить скромних « Порту » і « Ліона ». Обидва рази за правилом виїзного гола. Десь точно будуть раді скасування цієї норми.

Звичайно ж, це не все приклади, коли голи на виїзді грали вирішальну роль. Але, напевно, самі знакові. А скільки ще протистоянь могли бути зіграні зовсім по-іншому, якби тренери і футболісти не тримали це правило в голові? Ще більше.

А тепер це все історія. Цікаво тільки, що краще – то, що залишилося в минулому або те, що чекає нас в майбутньому.