Вчора 4
Сьогодні 4
Розгорнути Згорнути

Фіаско на будь-який смак і лише один успіх: як збірна України грала вирішальні матчі за вихід на великі турніри?

Прийшов час поліпшити цю статистику в протистоянні з Італією
18 листопада 2023р. 15:23

Вже в понеділок, 20 листопада, збірна України проведе вирішальний матч за вихід на Євро-2024 проти Італії

Історично наша команда не дуже добре грає вирішальні матчі за вихід на великі турніри, коли для того, щоб пройти на них, кров з носу потрібно здобути результат. Чого тільки варті наші постійні вильоти в плей-оф, через який команді вдалося пройти у фінальну частину лише один раз.

За весь час синьо-жовті грали поєдинки, в яких на кону стояв вихід в груповий етап Євро/ЧС, доля команди залежала тільки від неї і шансів щось виправити вже б не було, в кваліфікації семи великих турнірів, і до фінальної частини діставалися лише на одному з них. Статистика, звичайно, не вражає, проте хочеться вірити, що протистояння з Італією в боротьбі за путівку на Євро-2024 її трохи поліпшить.

Україна - Хорватія 1:1. ЧС-1998 плей-оф

Після сенсаційного другого місця у відбірковій групі з Німеччиною і Португалією, яке за умови осічки німців в останньому турі могло б стати і першим, в плей-оф кваліфікації ЧС-1998 нашій збірній дісталася команда Хорватії. Перший поєдинок в Загребі підопічні Йожефа Сабо безнадійно програли з рахунком 0:2, і у повторній грі в столиці України потрібно було відігравати неприємну різницю. Шанси для цього були: ми вийшли вперед вже на п'ятій хвилині зустрічі завдяки голу Андрія Шевченка, який пропускав перший матч через дискваліфікацію, а ще за рахунку 1:0 норвезький арбітр Руне Педерсен не зарахував чистий гол Косовського, який міг би повністю змінити долю протистояння. Але після того, як на 28-й хвилині Бокшич повернув хорватам сумарну перевагу в два м'ячі, збірна України зовсім опустила руки і більше повернутися в гру не змогла.

росія - Україна 1:1. Євро-2000

Легендарне протистояння з головним ворогом в лужниках з пам'ятним голом Шевченка в ворота філімонова. В останньому турі в України було три варіанти: виграти і вийти на чемпіонат Європи напряму, зіграти внічию і відправитися в плей-оф, або програти і залишитися ні з чим. Команда Сабо вибрала середнє, проте з урахуванням того, як розвивалися події матчу, такий результат можна вважати успішним. За нудної і рівної гри валерій карпін на 75-й хвилині зі штрафного вивів свою команду вперед, проте за дві хвилини до кінця основного часу стався той самий легендарний м'яч Андрія Шевченка, який подарував нашій команді право на участь в стикових поєдинках.

Україна - Словенія 1:1. Євро-2000, плей-оф

А ось плей-оф того чемпіонату Європи подолати не вдалося, і це фіаско, мабуть, стало одним з найбільш образливих в історії українського футболу, адже не пройти Словенію після того, як в групі обійшов росію і до останнього боровся з Францією, дійсно дуже неприємно. Сам виліт теж вийшов максимально безглуздим. Після виїзної поразки 1:2 з неймовірним ляпом Шовковського, котрий приніс супернику перемогу, у нашої команди було достатньо можливостей виправити все у другій грі. Коли на 68-й хвилині Сергій Ребров вивів Україну вперед, а за сумою двох зустрічей мінімальна перемога влаштовувала нас завдяки правилу виїзного голу, здавалося, що перший в історії чемпіонат Європи вже дуже близько. Але злощасний гол Мірана Павліна в кінцівці зустрічі приніс словенцям нічию і місце на Євро, а нам – неймовірне розчарування.

Німеччина - Україна 4:1. ЧС-2002, плей-оф

У кваліфікації ЧС-2002 друге місце України в не найскладнішій групі з Польщею і білоруссю в ролі головних конкурентів виглядало цілком логічним, але ось з суперником по плей-оф відверто не пощастило, і за право поїхати на мундіаль довелося боротися зі збірною Німеччини. У першому матчі в Києві синьо-жовтим вдалося здобути досить престижну нічию 1:1, а ось у матчі-відповіді в Дортмунді все пішло не за планом. Вже до 15-ї хвилини наша команда горіла з рахунком 0:3, а все, чим підопічні Валерія Лобановського зуміли порадувати уболівальників в той вечір – це гол престижу у виконанні Андрія Шевченка.

Україна - Греція 0:1. ЧС-2010 плей-оф

Ще один максимально безглуздий виліт нашої збірної у плей-оф. Після вигризеного другого місця в групі з Англією і Хорватією в плей-оф підопічним Олексія Михайличенка дісталася всього лише Греція, яку, здавалося, можна і потрібно проходити. Але після нульової нічиєї в першому матчі в Афінах синьо-жовті примудрилися мінімально поступитися у грі-відповіді в Донецьку і вкотре залишитися ні з чим.

Франція - Україна 3:0. ЧС-2014 року, плей-оф

Ця поразка теж вийшла максимально образливою, проте виправданням команди Михайла Фоменка може бути найвищий рівень суперника. Перший матч в Києві закінчився сенсаційною перемогою України 2:0 з голами Зозулі і Ярмоленка, і до другого в історії нашої країни виходу на мундіаль залишалося лише утримати цю перевагу в Парижі. Але французи були нещадні: дубль Сако і гол Бензема в черговий раз зупинили нашу збірну в кроці від мрії.

Словенія - Україна 1:1. Євро-2016, плей-оф

Через 16 років в історії збірної України знову трапилася нічия 1:1 у вирішальному матчі за вихід на Євро проти Словенії, але на цей раз такий результат мав зовсім інший контекст. Зайнявши третє місце в групі з Іспанією і Словаччиною, наша команда потрапила в плей-оф, де їй дістався досить непоганий суперник. У першому матчі у Львові синьо-жовті впевнено перемогли 2:0, а ось на виїзді було не так просто, і за рахунку 1:0 на користь суперника інтрига в протистоянні зберігалася до останніх секунд. Однак гол Андрія Ярмоленка на 97-й хвилині поставив в ньому жирну крапку і остаточно вивів українців на чемпіонат Європи.

Уельс - Україна 1:0. ЧС-2022, плей-оф

Останній, ще свіжий в пам'яті провал в плей-оф великого турніру трапився у відборі на крайній мундіаль в Катарі. Зумівши зайняти друге місце в групі з Францією, Фінляндією і Боснією команда Олександра Петракова потрапила в стики, де потрібно було пройти двох суперників. З першим, Шотландією, ми впоралися, здобувши перемогу 3:1, а ось в Уельсі фатальна зрізка Андрія Ярмоленка в свої ворота і прекрасна гра голкіпера суперників Уейна Хеннессі залишили нас без чемпіонату світу.