Офіційний сайт:

Євро-2024

Деталі турніру
Germany

Голи – не головне: три команди, які вигравали Євро з мінімальною кількістю забитих м'ячів

Можливо, Англія та Франція щось знають?

Євро-2024 поступово підходить до свого завершення. Вже у вівторок на полях Німеччини стартують півфінали турніру, і до цієї стадії у грі залишаються лише найкращі та найсильніші. Але на цій континентальній першості до найкращих виникає чимало запитань, адже деякі фаворити турніру справді не вражають якістю гри.

Насамперед це стосується команд, які вважалися перед стартом континентальної першості двома головними претендентами на перемогу – Англії та Франції, проте під час турніру їм було дуже непросто. Англійці не продемонстрували переконливий футбол в жодному з п'яти матчів, забивши в них лише п'ять м'ячів, а французи, які за ці ж п'ять поєдинків відзначилися лише тричі, і при цьому жодного разу не забивали з гри, встигли стати головним мемом цього Євро.

Проте історія чемпіонатів Європи показує, що для перемоги в турнірі зовсім не обов'язково показувати яскраву гру, і тим більше забивати багато голів. Часом континентальну першість вигравали команди, футбол яких точно не приносив багато задоволення вболівальникам, зате приносив результат, і зараз ми розповімо вам про трьох найнудніших і найрезультативніших переможців Євро.

3. Португалія, Євро-2016

Відкриває нашу добірку не результативних переможців чемпіонатів Європи збірна Португалії, хоча її гру на тріумфальному Євро-2016 навряд чи можна назвати нудною: вона була непоганою, але майже на кожній із стадій турніру Португальці проходили далі дуже тоненького.

Група з Угорщиною, Ісландією та Австрією мала стати для селесао легкою прогулянкою, але насправді все вийшло зовсім інакше. На старті турніру португальці зіграли внічию проти Ісландії (1:1), потім не змогли роздрукувати ворота Австрії (0:0) та поділили очки з Угорщиною (3:3), забивши у цьому матчі третину своїх голів на турнірі.

Три бали за нульової різниці м'ячів дозволили Португалії потрапити до четвірки найкращих третіх місць і все ж таки пробитися до плей-оф, але там легше не стало. В 1/8 фіналу команда лише завдяки голу Куарежми на 117-й хвилині мінімально здолала Хорватію (1:0), а у чвертьфіналі лише у серії пенальті пройшла Польщу (1:1, пен. 5:3).

Досі смієтеся з того, що Франція до півфіналу не забила жодного голу з гри? А як вам жодної перемоги у основний час? Однак у півфіналі вона все ж таки трапилася: селесао в єдиний раз на турнірі виграли впевнено, розібравшись з командою Уельсу (2:0). А у фінальному поєдинку проти Франції португальці знову здобули потрібний результат в екстра-таймі, і гол Едера на 109-й хвилині приніс титул Роналду та компанії.

Всього з семи матчів Євро Португалія виграла в основний час лише один і забила в них дев'ять голів – лише по 1,28 у середньому за гру. Але кого це турбує, коли в твоїх руках кубок чемпіонів Європи?

2. Данія, Євро-1992

Коли переможцем великого турніру сенсаційно стає команда, від якої на це не очікував ніхто, пред'являти претензії до якості її гри не зовсім доречно, оскільки, швидше за все, вона просто не може по-іншому. Щось подібне сталося і на Євро-1992, де якимось незрозумілим чином золото здобула збірна Данії.

Команда, яка лише за кілька днів до старту замінила у списку учасників фінальної частини збірну Югославії, не просто змогла не вдарити обличчям у бруд, але ще й виграла турнір. У першому матчі групового етапу данці зіграли у нульову нічию з Англією (0:0), потім мінімально поступилися Швеції (0:1), але у вирішальному поєдинку групового етапу несподівано обіграли Францію (2:1) та пробилися до плей-оф.

У півфіналі, куди в період участі на Євро восьми збірних одразу потрапляли команди, які подолали груповий етап, скандинави в серії пенальті пройшли чинного переможця турніру Нідерланди (2:2, пен. 5:4), а у вирішальному матчі проти Німеччини еталонно засушили гру після швидкого голу, а наприкінці зустрічі ще й забили другий (2:0).

У підсумку для перемоги на турнірі данцям знадобилося лише шість голів у п'яти матчах – 1,2 у середньому за гру, але цього виявилося абсолютно достатньо для того, щоб створити одну із найбільших сенсацій в історії світового футболу.

1. Греція, Євро-2004

Але головним прикладом тріумфу оборонної гри на чемпіонатах Європи все ж таки залишається збірна Греції зразка 2004-го року. У ті роки такі скромні колективи практично не мали можливості грати на мейджорах інакше як автобусом, але хто б міг подумати, що грецький автобус заїде настільки далеко?

У стартовому матчі турніру команда шокувала його господарів португальців (2:1), потім поділила очки з Іспанією (1:1) і програла в останньому турі росії (1:2), але чотирьох балів все ж таки вистачило для виходу в плей-оф. з другого місця.

А у матчах на виліт греки перемагали суворо з рахунком 1:0: у чвертьфіналі здолали з таким результатом Францію, у 1/2 у додатковий час дотиснули Чехію, а у фіналі знову шокували Португалію, позбавивши її можливості вперше стати чемпіонами Європи на домашній континентальній першості.

Сім голів у шести матчах – чи не обмаль для чемпіона? Та яка різниця, адже коли ти піднімаєш над своєю головою трофей, те, як його здобули, відходить на другий план.