Вчора 13
Сьогодні 4

Історичний чвертьфінал історичного Кубка УЄФА: як Шахтар грав проти Марселя?

Обережно, матеріал може спричинити напад ностальгії

Вже в четвер, 15 лютого, донецький Шахтар розпочне свій шлях до плей-оф Ліги Європи матчем проти французького Марселя. Незважаючи на гучне ім'я суперника, зустрічі українських клубів з провансальцями зазвичай складалися успішно для нас. З шести матчів з командами з України біло-блакитні виграли лише один, ще два закінчилися перемогами представників нашої країни, а три – внічию.

З марсельською командою зустрічалися лише два клуби УПЛ – Дніпро та Шахтар.

Історію футбольних стосунків Марселя та України розпочали дніпряни, але у 1/16 фіналу Кубка УЄФА 2003/04 спочатку програли французам 0:1 на виїзді, а потім не змогли врятувати ситуацію у домашній грі, що завершилася внічию 0:0.

Вдруге насолодитися красою стадіону Метеор Марсель зміг у рамках Кубка Інтертото-2006. Цього разу Дніпро жодного разу не програв своєму супернику, але поступився у двоматчевій дуелі за правилом виїзного голу: 0:0 у Франції та 2:2 в Україні.

Шахтар перетинався з Марселем лише одного разу, зате в якому великому сезоні. Гірники та провансальці зустрілися у чвертьфіналі того самого Кубка УЄФА 2008/09, в якому команда Мірчі Луческу змогла не лише пройти французів, а й виграти турнір.

Напередодні третьої в історії зустрічі донецького клубу з однією з найтитулованіших команд Франції пропонуємо згадати, як склалося пам'ятне протистояння, яке відбулося майже 15 років тому.

Все вирішилося вже у першому матчі

Перша в історії очна гра Шахтаря та Марселя відбулася на досить пізній стадії турніру, до якої команди пройшли солідний шлях. За своєю складністю він вийшов приблизно однаковим для обох суперників, адже і український, і французький клуби розпочинали той євросезон з кваліфікації, а потім групового етапу Ліги чемпіонів. Шахтар став третім у групі з Барселоною, Спортінгом та Базелем, а Марсель вирушив до плей-оф Кубка УЄФА з квартету з Ліверпулем, Атлетіко та ПСВ, дозволивши обійти себе першим двом. У матчах на вибування гірники пройшли Тоттенгем (2:0; 1:1) та цска (0:1; 2:0), а провансальці в завзятій боротьбі залишили за бортом турніру Твенте (0:1; 1:0, пен. 7:6) та амстердамський Аякс (2:1; 2:2).

На європейській арені значно грізніше в ті роки звучало ім'я французького клубу. Шахтар лише вперше в своїй історії забрався в єврокубках так далеко, тоді як Марсель міг похвалитися не лише давніми досягненнями на кшталт виграної Ліги чемпіонів 1992/93, а й відносно недавнім, таким як вихід у фінал Кубка УЄФА 2003/04.

Якщо ж дивитися на склади команд та підбір гравців, то він, як показав час, був соліднішим саме в українського клубу. З футболістів Марселя, які взяли участь у матчі на РСК Олімпійський, практично ніхто не виступав на рівні грандів європейського футболу ні до, ні після того сезону, а якщо когось з тієї команди і можна назвати легендами, то швидше легендами в масштабах Франції: нестаріючий Стів Манданда, який все ще не завершив ігрову кар'єру, Хатем Бен Арфа, який змінив за кар'єру більше клубів, ніж пар бутс, або Матьє Вальбуена. З цікавих персонажів, які взяли участь у протистоянні, також варто відзначити лівого нігерійського захисника Тайє Тайво, якого через три роки життя на один сезон занесе до київського Динамо.

Шахтар теж важко було назвати збірною майбутніх зірок світового масштабу, але у помаранчево-чорних, як мінімум, був Фернандіньо, який згодом став легендою Манчестер Сіті, Вілліан, який на піку кар'єри був одним з лідерів Челсі, а сьогодні, у свої 35, все ще запалює в середняку АПЛ Фулгемі, і Чигринський, який нехай і ненадовго, але все ж таки опинився в легендарній Барселоні Пепа Гвардіоли

Перший поєдинок у Донецьку пройшов переважно під диктовку господарів, про що свідчить і статистика матчу, і старі журналістські звіти про ту гру, та й у YouTube українського клубу є повні записи обох зустрічей, тож якщо не вірите – можете переглянути.

У першій половині першого тайму французи тільки те й робили, що відбивалися від атак гірників, у другій трохи вирівняли ситуацію та почали загрожувати воротам П'ятова, але саме на цьому відрізку гри пропустили не зовсім логічний гол від Хюбшмана, який замкнув простріл Срни

Другий тайм розвивався за схожим сценарієм: активний початок Шахтаря, потім перехоплення ініціативи від Марселя, і знову гол донеччан, який цього разу організувала бразильська зв'язка: Адріано асистував, а Жадсон забив. Утримавши комфортні 2:0 до фінального свистка, Шахтар вирушав до Франції з дуже гарним доробком, але тепер потрібно було не розгубити перевагу у матчі-відповіді.

Сценарій другого матчу логічно випливав з результату першого: Марселю потрібно було щосили атакувати, гірникам – просто триматися, тож цього разу з боку українського клубу гра вже не була такою видовищною. Але видовищність Шахтарю була зовсім не потрібна. Потрібен був результат, і в цьому плані завдання було не просто виконане, а навіть перевиконане.

Донеччани відбивалися стартові півгодини, але чи не перша позиційна атака призвела до голу, який по суті остаточно поховав суперника. Фернандіньо увірвався до штрафного майданчика і прострілив від лицьової лінії, Манданда помилився – і справа практично зроблена. За дві хвилини до перерви Бен Арфа зрівняв рахунок у матчі, але глобально це нічого не змінювало: з урахуванням існування правила виїзного голу для порятунку Марселю треба було забивати у другому таймі ще три. Господарі, незважаючи на численні атаки, не зуміли зробити цього навіть один раз, натомість забив Шахтар: на третій компенсованій хвилині Луїс Адріано вийшов віч-на-віч з воротарем суперника і покотив йому поміж ніг.

2:1 на Велодромі та 4:1 за сумою двох зустрічей у протистоянні з лідером Ліги 1. Радість, ейфорія та заслужений вихід до півфіналу, в якому Шахтар впорається з київським Динамо (1:1; 2:1), а потім виграє і вирішальний матч за трофей у бременського Вердера (2:1).

А поки що фанати гірників намагаються не заплакати від ностальгії, ось вам цікавий факт: в сезоні 2008/09 Шахтар обіграв Барселону у групі ЛЧ, посів у ній третє місце, зустрівся з Марселем у Кубку УЄФА та у підсумку виграв турнір. В кампанії 2023/24 гірники вже встигли обіграти Барселону в Лізі чемпіонів, тепер знову зустрінуться з Марселем у Лізі Європи, а далі залишилися дрібниці – повторити успіх 15-річної давності та здобути другий в своїй історії єврокубок.

Ех, як іноді хочеться вірити в дива і знаки…

О 18:30 15 лютого розпочне роботу наша експертна студія XSPORT LIVE, гостем якої стане відомий український тренер Олег Федорчук.

А о 19.45 сайт XSPORT.ua почне онлайн трансляцію першого поєдинку протистояння Шахтаря та Марселя у Лізі Європи.