Карта футбольної України. Волинська область: багате минуле, нічого сучасного і туманне майбутнє
![Карта футбольної України. Волинська область: багате минуле, нічого сучасного і туманне майбутнє](/upload/iblock/3d8/3d81ff56bd59cdc5bd8c54fe94c824f4.jpeg.webp)
Сьогодні в рамках циклу «Карта футбольної України» прийшов час розповісти історію наступного регіону нашої країни – Волині.
В даний час справи з «грою мільйонів» тут йдуть погано: на професійній арені вже другий сезон не виступає жоден клуб з Волинської області. Однак колись вона мала своїх гідних представників як на найвищому, так і на більш низьких рівнях, і про них однозначно варто згадати і поговорити.
Волинь
![](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2023-08-22 12.28.14.jpeg)
Спершу зірок з неба вона не хапала, але ближче до кінця 20-го століття почала трохи покращувати свої результати і під керівництвом Віталія Кварцяного, ім'я якого назавжди буде асоціюватися з Волинню, навіть стала чемпіоном УРСР в 1989-му році. До відновлення незалежності нашої країни клуб з Луцька тричі встиг поміняти свою назву. На перший в історії сезон його до останнього хотіли заявити як Авангард, але перед самим стартом вибір все ж був зроблений на користь Волині. У 1968 році після того, як команду передали під опіку Луцького автомобільного заводу, її перейменували в Торпедо, і тільки в 1989-му повернули старе історичне ім'я.
![Виталий Кварцяный](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2023-08-22 12.28.33.jpeg)
![](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2023-08-22 12.28.26.jpeg)
Після 6-річної відсутності Волинь увірвалася в УПЛ тріумфально: зайняла 6-е місце в першому ж сезоні після повернення і дійшла до півфіналу Кубка України. У тому сезоні команда двічі обіграла донецький Шахтар і один раз – київське Динамо.
Після такої яскравої кампанії здавалося, що місце луцького клубу – серед еліти українського футболу, але в подальшому з результатами якось не склалося. Волинь більше не забиралася так високо, а в сезоні 2005/06 зайняла передостаннє місце в чемпіонаті і знову вирушила в Першу лігу.
Парадокс в тому, що перше коло того розіграшу колектив з Луцька завершив на третьому місці, але потім через фінансові проблеми команду покинули всі провідні гравці, і вона опустилася практично на дно. Надалі ці фінансові проблеми переслідували клуб практично на постійній основі. Завоювати право повернутися в еліту вдалося лише в сезоні 2009/10, коли команда здобула срібні медалі другого за силою дивізіону. Наступні 7 років Волинь була класичним середнячком УПЛ, який і на єврокубки не претендує, але і вилітати точно не збирається, але потім у клуба знову закінчилися гроші.
У сезоні 2016/17 справи луцької команди і так йшли не дуже, а тут ще й навалилося зняття шести очок за борги по зарплаті колишнім гравцям. Через все це команда зайняла останнє місце в чемпіонаті і втретє вилетіла з елітного дивізіону. У Першій лізі команда провела чотири з половиною сезону, а в кампанії 2018/19 навіть посіла третє місце і грала в плей-оф за право піднятися в УПЛ. Але після початку повномасштабної війни в нашій країні клуб вирішив призупинити виступи в чемпіонатах України. Сподіваємося на якнайшвидше повернення цієї легендарної команди, адже без неї волинський футбол просто неможливий.
Ковель-Волинь
![](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2023-08-22 12.28.21.jpeg)
Луцька Волинь так і могла залишитися єдиним в історії професійним клубом свого регіону, але в 1986-му році був заснований ФК Ковель-Волинь. У 1994-му, прибравши зі своєї назви слово Волинь, команда дебютувала в чемпіонаті області, а в 1996-му спробувала свої сили в першості України серед аматорів.
Дебют представників Ковеля в професійному футболі трапився в сезоні 2001/02, коли команда заявилася в Другу лігу, і як було заведено в ті роки, була фарм-клубом більш статусної команди своєї області – Волині з Луцька. Щоб відчути «найвищий» рівень організації українського футболу в ті роки, ось вам невелика історія: в своєму першому професійному матчі Ковель-Волинь зустрічався з миколаївським Цементником і поступився з рахунком 1:2, проте пізніше результат поєдинку все одно був анульований через участь в складах обох команд незаявлених гравців, і обидва клуби надалі отримали технічні поразки.
![](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2023-08-22 12.28.18.jpeg)
Підсумки Волинська область:
Всього команд – 2
Зараз на професійному рівні – 0
Всього команд в УПЛ – 1
Найвищі досягнення:
Чемпіонат: 5-те місце УПЛ, 1992 (Волинь)
Кубок України – півфінал, 2002/03 (Волинь)
Михайло Цирук спеціально для ХSPORT.ua
У матеріалі використані фото Getty images, УНІАН, ФК Волинь