Вчора 4
Сьогодні 0

Марсель - Шахтар 3:1. Вставляти палиці собі в колеса - погана ідея для Велодрома

Донецький клуб завершив свій виступ у єврокубках вже на старті плей-оф

Донецький Шахтар поступився Марселю (1:3) у матчі-відповіді 1/16 фіналу Ліги Європи і завершив свій виступ у єврокубках сезону 2023/24. Ось начебто й немає в цьому вильоті чогось неймовірно образливого чи несподіваного, адже відчуття того, що фаворит протистояння – саме французький клуб, було з самого початку, коли грудневий жереб звів гірників з провансальцями. Однак після фінального свистка поєдинку на Велодромі залишилося відчуття, що все могло скластися по-іншому, адже це був явно не той випадок, коли суперник виявився сильнішим на дві голови і не залишив жодних шансів. Однак маємо те, що маємо, і сьогодні доводиться констатувати, що навіть такий кризовий Марсель виявився Шахтарю не по зубах.

Шахтар відмовився від подарунка долі

Про найкращий початок вчорашнього поєдинку не можна було навіть мріяти. Вже на 11-й хвилині Егіналду вирішив продемонструвати навички дриблінгу у штрафному майданчику суперника, а досвідчений Клос в абсолютно невинній ситуації збив бразильця. Удар Судакова з точки – та Шахтар уже попереду. З огляду на те, що на стартовому відрізку поєдинку, як і в першому поєдинку, цікавіше виглядав саме український клуб, а моментами біля воріт Різника і не пахло, такий початок відкривав перед гірниками непогані перспективи. Головним завданням, доки Марсель прокинеться, було не придумати проблеми самими собі, але донеччани, на жаль, з нею не впоралися.

Лідерство Шахтаря у цьому матчі тривало 12 хвилин, а потім Тарас Степаненко вкотре показав, що білд-ап – це не його, хоча частину претензій можна пред'явити і Юхиму Коноплі, який під пресингом двох суперників відверто засунув м'яч своєму капітанові, коли на спині опорника вже висів Кондогб'я. У результаті все закінчилося перехопленням у центрі поля та контратакою, яку своїм точним ударом завершив Обамеянг, який став таким чином одноосібним найкращим бомбардиром в історії Ліги Європи.

Прикро, що чергова помилка підопічних Пушича дозволила провансальцям відігратися ще до того, як вони по-справжньому включилися в гру, адже рано чи пізно такий момент мав настати. Сплеск активності господарів припав на кінцівку першого тайму, і в останні 15 хвилин перед перервою Марсель справді затиснув Шахтар на його половині, хоча в основному це затискання зводилося до купи кутових та подач з флангу, з якими захист гірників поки що справлявся. На останніх секундах тайму Марсель теж міг претендувати на пенальті, але арбітр та його помічники на VAR, на щастя, фолу у боротьбі Ракицького проти Момбанья не розглянули.

Подвійний постріл собі в голову

У другому таймі явної переваги не було жодна з команд. Марсель і Шахтар обмінювалися нечисленними напівмоментами, а діях читався страх помилитися, адже все йшло до того, що наступний гол вирішить долю протистояння. І в такий відповідальний момент, коли ціна помилки зросла до максимуму, гірники пропускають найпримітивніший гол, який можна вигадати у футболі. Чемпіона України поставив у глухий кут простий закид у штрафний майданчик з центру поля, після якого Матвієнко махнув ногою повз м'яч у боротьбі з Обамеянгом і дозволив йому долетіти до Сарра, який спокійно розстріляв ворота гостей зблизька.

Ми багато говорили про якість групи атаки Марселя, але такий гол, який по суті став вирішальним, могла забити абсолютно будь-яка команда, і для нього точно не обов'язково мати у своєму складі таких класних виконавців. Це ще раз наштовхує на думку, що у цьому протистоянні Шахтар насамперед програв собі сам.

Практично одразу у ворота українського клубу залетів і третій м'яч, який зняв усі питання про переможця протистояння, але це був чи не єдиний із п'яти голів, пропущених у двох матчах, який можна спробувати списати на нещасний випадок. Клос подав у штрафний майданчик зі стандарту, а Степаненко вибив м'яч прямо з-під рук Різника, який намагався зіграти на виході, переправивши його на дальню штангу, де Кондогб'я залишалося лише не промахнутися по порожніх воротах.

У підсумку 1:3 – та євросезон для Шахтаря закінчено.

Чи заслужили гірники більшого протистояння з Марселем? Ні. Український клуб, за винятком стартових відрізків кожного з матчів, зовсім забув, що таке атакувати, і моменту, коли донеччани були близькі до підсумкового успіху за ці 180 хвилин у Гамбурзі і на Велодромі не було. Але й провансальці не запропонували команді Маріно Пушича нічого особливого, тож звести матч у відповідь до нічиєї і дотягнути до додаткового часу або серії пенальті оранжево-чорним було цілком під силу. Для цього достатньо було лише помилятися не так грубо, проте просто не привозити – це теж майстерність і клас, якого Шахтарю поки не вистачає для того, щоб проходити таких суперників, незважаючи на всі їхні кризи та ігрові проблеми.

Але євросезон був непоганим

Разом з вильотом Шахтаря єврокубковий сезон закінчився для всієї України, і незважаючи на не найкращий фініш, за його підсумками гірникам є за що подякувати. За камбек в Антверпені, за сенсаційну перемогу над Барселоною, за чергову боротьбу за вихід у плей-оф ЛЧ до останнього туру. З нинішнім підбором футболістів гірникам, об'єктивно, важко розраховувати на більше і доходити до пізніх стадій Ліги Європи, але свою програму мінімум вони виконали, просто цього разу обійшлося без стрибків вище за голову. Хочеться вірити, що наступна єврокубкова кампанія буде для донеччан та всіх українських клубів успішнішою, хоча підстав для цього на сьогоднішній день немає. А Шахтар тепер може повноцінно зосередитися на виступах у чемпіонаті та Кубку України, де на нього також чекає дуже непроста боротьба.