Вчора 2
Сьогодні 2

Синдром втраченої перемоги: як Шахтар грав проти Порту в єврокубках?

Донецький клуб неодноразово був близький до успіху, але не вистачало зовсім небагато

Сьогодні, 19 вересня, донецький Шахтар проведе свій перший матч в груповому етапі Ліги чемпіонів-2023/24 проти Порту. Пропонуємо згадати всю історію протистоянь помаранчево-чорних з португальськими драконами.

Всього історія зустрічей Шахтаря і Порту налічує 6 матчів, і статистика в цих іграх зовсім не на користь українського клуба. Поки що гірникам жодного разу не вдавалося перемогти, і в поєдинках з цим суперником вони зазнали трьох поразок і тричі зіграли внічию. Однак всі ми сподіваємося, що ця неприємна традиція буде перервана саме сьогодні.

Порту - Шахтар 3:2. 07.03.1984

Перше протистояння команд відбулося майже 40 років тому. В середині 80-х років минулого століття український і португальський клуби зустрілися в матчі Кубка володарів кубків. Завоювавши роком раніше Кубок ссср, гірники отримали право виступити на європейській арені.

Шлях донеччан в тому турнірі вийшов досить успішним: здолавши в перших двох раундах данський Б-1901 (5:1; 4:2) і швейцарський Серветт (1:0; 2:1), гірники дісталися до чвертьфіналу, де на них чекала зустріч з Порту. І в першому матчі того протистояння щастя було дуже близько.

До кінця першого тайму команда з Донецька вела з рахунком 2:0 завдяки голам Сергія Морозова і Михайла Соколовського, але потім господарі перевернули все з ніг на голову, забивши три м'ячі.

Шахтар - Порту 1:1. 21.03.1984

У матчі-відповіді того ж Кубка кубків гірники знову були дуже близькі до успіху, але, як і в Португалії, не вистачило зовсім небагато. Після голу Віктора Грачова на 63-й хвилині донеччанам залишалося утримати мінімальну перевагу і пройти далі за правилом виїзного голу, проте не судилося: вже менш ніж через 10 хвилин дракони відігралися і залишили помаранчево-чорних без півфіналу європейського турніру.

А шкода, адже там на переможця цієї пари чекав шотландський Абердін, з яким точно можна було б поборотися.

Порту - Шахтар 2:1. 13.09.2011

Сучасна історія протистоянь Шахтаря і Порту почалася в сезоні-2011/12, коли клуби потрапили в одну групу Ліги чемпіонів.

У португальському матчі команда Мірчі Луческу швидко вийшла вперед завдяки голу Луїса Адріано, проте потім все пішло не за планом. Спочатку Халк досить швидко зрівняв рахунок, потім за п'ять хвилин до перерви пряму червону картку отримав Ярослав Ракіцкій, в дебюті другого тайму чисельною перевагою своєї команди скористався Клебер, а на десерт Дмитро Чигринський ще й залишив свою команду вдев'ятьох, коли побачив перед собою другу жовту.

Ракіцький і Чигринський, до слова, знову в команді, так що бажаємо їм не повторити подвигів того матчу. В першу чергу це стосується Ярослава, адже його тодішній колега по центру оборони пропустить сьогоднішній поєдинок через пошкодження.

Шахтар - Порту 0:2. 23.11.2011

В Донецьку Шахтар вже не створював собі стільки проблем, і цілком міг претендувати хоча б на нічию, адже до останніх хвилин матчу команди все ніяк не могли відкрити рахунок. Але в заключному відрізку гри український клуб все ж втратив концентрацію і дозволив супернику вичавити максимум. На 79-й хвилині Халк вивів свою команду вперед, а на 90-й гірники остаточно добили себе автоголом Раца

Та Ліга чемпіонів вийшла і для Шахтаря, і для Порту дуже невдалою. В, здавалося б, легкій групі з кіпрським клубом АПОЕЛ і зенітом українці та португальці, по-хорошому, повинні були б займати два перших місця і виходити в плей-оф, але в підсумку дракони стали лише третіми, а донеччани взагалі посіли останнє місце і залишилися ні з чим.

Шахтар - Порту 2:2. 30.09.2014

З точки зору гри цей матч з Порту був, напевно, найуспішнішим для Шахтаря. Однак вважати його результат позитивним не дозволяє той факт, що гірники відверто втратили перемогу і три очки.

Донецький клуб вийшов вперед на початку другого тайму завдяки голу Тейшейри, а коли за п'ять хвилин до завершення основного часу Адріано зробив рахунок 2:0, здавалося, що це перемога, і продовжувати поєдинок не має сенсу. Але в футбол потрібно грати до фінального свистка, і в той вечір Порту це продемонстрував. дубль Джексона Мартінеса, Оформлений на 89-й і 93-й хвилинах, напевно зіпсував настрій всім, хто бачив гру.

Порту - Шахтар 1:1. 10.12.2014

У поєдинку в Португалії з Шахтарем трапилася та ж історія, що і в домашньому – команда знову втратила перемогу на останніх хвилинах. Команда знову вийшла вперед на початку другого тайму, на цей раз після точного удару Тараса Степаненка. Але на 87-й хвилині Венсан Абубакар не дозволив помаранчево-чорним вперше в історії перемогти Порту.

Однак ще до старту цього матчу доля обох команд була вирішена: Порту зайняв перше місце в групі, Шахтар – друге, і вони разом вирушили в плей-оф, залишивши за бортом Атлетик Більбао і бате.

Думаю, ніхто з нас не відмовився б від подібного сценарію і в цьому сезоні, правда суперники в українського і португальського клубів будуть куди серйозніші.