За «світом» чітко видніється «Європа»

Підсумовуємо заявку «синьо-жовтих» на вихід у фінальну частину ЧЄ
17 жовтня 2023р. 22:21

Жіноча збірна України порадувала спочатку грою, а потім результатом.

У минулий вік-енд, а саме 12 і 15 жовтня, наша жіноча збірна відмінно почала відбіркову кампанію Євро-2024. Спочатку в німецькому Вецларі показала якісний гандбол, але поступилася фавориту групи Німеччини (24:31), а потім «вдома», в польському Мелеці, розібралася з головним конкурентом – Словаччиною (25:20). І, по суті, може після фінальної частини ЧС-2023 тримати в вголові другий мейджор поспіль – ЧЄ-2024.

Справа в тому, що поточна формула відбору стала ще простішою, ніж в минулій єврокампанії, де в фінальну частину виходили суворо дві команди з чотирьох. Зараз же до них додається половина з тих, що посіли третє підсумкове місце. Спрощена логістика відбору стала наслідком розширення фінальної частини з 16-ти до 24-х учасників.

Передтурнірні розклади говорять про те, що Ізраїль роздасть 12 очок всім суперникам, а боротьба за прямий вихід буде розгортатися між нами і скромною Словаччиною. Невдаха ж цієї боротьби після 6 матчів піде в рахівникову кімнату, де в конкурсі третіх місць будуть калькулювати спочатку «золоті» очки, а потім різницю м'ячів.

«+5» зі Словаччиною – нормальний і є базовим доробком для перемоги в очному протистоянні. Втім, навіть в наших найгірших розкладах путівка до Австрії, Угорщини та Швейцарії нікуди не піде, так як цієї перемоги в разі потреби вистачить для додаткового конкурсу. Особливо в світлі результатів першого європейського «вікна», де прірва між кошиками № 1 - № 2 і № 3 - № 4 збільшилася до непристойних посмішок. Прольоти за «двадцятку» стали звичною справою.

***

Закінчивши теоретичний вступ, коротко зафіксуємо кадрові перестановки на осінній відсічці. На жаль, Віталій Андронов на розкатці відбору не дорахувався кількох ключових гравців. Перш за все відзначаємо відсутність за станом здоров'я капітана і безумовного лідера команди Ірини Глібко, а також основної лінійної Ірини Стельмах, яка  призупинила кар'єру.

До них приєдналися ще два гравці основної обойми – Олена Шупік і Наталя Воловник. У рухливої центральної, на жаль, сумні новини: вона точно не зіграє на майбутньому мундіалі. З етичних міркувань не стану вдаватися в деталі, але точно подякую Олені за активну допомогу збірній у відборі на «світ». У нашого правого вінгера, Воловник, найприємніша причина пропустити мейджор – очікування первістка.

На надкороткі збори, які пройшли в Ужгороді, вперше були викликані в національну команду Карина Колодюк, Аліса Петрі, Карина Соскіда, а також Євгенія Когуч, яку вже заграли за Україну 2,5 роки тому.

Головною ж родзинкою з новеньких рекрутів вважалася лінійна Андріяна Науменко. 24-річна уродженка Хуста, судячи з виступів в румунському «Залеу», повинна була залітати в «старт» навіть в умовах трьох тренувань перед грою. На ділі так і вийшло, і взагалі вона стала одним з найбільш корисних гравців дводенки.

12 жовтня 2023 року. ОЧЕ-2024. 1 ТУР. ВЕЦЛАР (ГЕРМАННЯ). 3 423 ГЛЯДУ

Німеччина – УКРАЇНА – 31:24 (15:14)

Україна: Гладун (8/33, 24%), Салтанюк (1/3, 33%), Балог (0/2, 0%); Смбатян (6/7), Дмитрошин (5/6), Мелекесцева (2/2), Левченко (2/3), Кот (2/3), Андрійчук (2/5), Коновалова (1/1), Науменко (1/1), КОМПАНІЕЦЬ (1/2), Маркевич (1/3), Поляк (1/4), Прокопяк (0/1), Шукаль (0/1).

Головний тренер: Віталій Андронов.

Проговорю «старт», який став незмінним в чотирьох зіграних жовтневих таймах: Гладун (Салтанюк) – Коновалова – Андрійчук, Смбатян, Дмитрішин – Левченко – Науменко. Компанієць, що склала пару з Науменко в центрі захисту, і Прокопяк на місці «другого» в атаку випускали Андрійчук і Дмитрішин.

· Матч у виконанні нашої команди став насолодою, за якою, зізнатися, ми не те, що скучили, а почали забувати, що вона взагалі колись була. На розправлених плечах і з гріє думкою, що через півтора місяці нас чекає чемпіонат світу, дівчатка дали бій однієї з найсильніших, жорстких і дисциплінованих команд.

Захист включилася з перших секунд (настрій без перебільшення – зразковий), трохи пізніше включилася і воротар Гладун, дозволяючи розраховувати на швидкі голи. Переважно від Смбатян, яка дала імпульс ривку на «+ 5» (10: 5) і за підсумками всієї зустрічі стала однією з головних героїнь у складі нашої команди.

З цікавих спостережень зазначу, що Андронов дав ігровий час всім польовим вже в першому таймі. І загальний малюнок ротація не те, що не просадила, а дозволила ще й отримати дозу впевненості другого темпу наступу. Голи Поляк, Кот, Мелекесцевой напевно зміцнили їх моральний фон, а підсумкові 14:15 після 30 хвилин виглядали гордо.

При цьому я нарахував 8 (!) наших втрат, що вже перевищувало матчеву норму.

У другому таймі шви на дисципліні почали тріщати, а в останній чверті повністю розійшлися, що трохи нам не варто самого несправедливого результату – розгрому. На щастя, Дмитрішина, Мелекесцева і Гладун утримали нас в пристойних рамках – 24:31.

15 жовтня 2023 року. ОЧЕ-2024. 2 ТУР. МЕЛЕЦЬ (ПОЛЬША). 300 ГЛЯДАЧІВ

УКРАЇНА – Словаччина – 25:20 (14: 9)

Україна: Гладун (2/8, 25%), Салтанюк (10/23, 43%), Балог (0/1, 0%); Дмитрішин (5/5), Науменко (5/5), Андрійчук (4/6), Левченко (3/5), Смбатян (3/6), Мелекесцева (2/3), Кот (2/4), КОМПАНІЕЦ (1/2), Поляк (0/1), Коновалова (0/2), Маркевич, Прокопяк, Шукаль (н.в.)

· Матч зі Словаччиною не міг бути ідентичним з німецьким, так як на кону стояв вектор нашої боротьби за фінальну частину. Тут навіть сама кострубата цінувалася б дорожче поразки при ідеальній грі. Так що ефект розправлених плечей тепер працював в зворотному напрямку. Тиск за результат і розуміння важливості цього поєдинку ще більше підігрівав інтерес до детального розбору дій наших гандболісток.

Знову здорово увійшли в матч. Захист і друга лінія разом з розкрилася в атаці лінійної Науменко чітко задекларували, що умови на майданчику будемо диктувати саме ми.

Пройшовши складний відрізок при рахунку 8: 8 (дозволили словачкам повернутися після стартових «-3»), важливим міг стати передерг воротарів. Ні наша Гладун, ні теж наша Кребс, але зараз словацький голкіпер Олександра Іваниця – ритм не спіймали і сіли «на банку». В результаті Вікторія Салтанюк за 12 хвилин пропустила тільки два м'ячі, а тим часом Андрійчук, Смбатян, Дмитрішин і невгамовна Науменко повели Україну на перерву з серйозним гандикапом – 14: 9.

Другий тайм став бенефісом Салтанюк, яка не тільки позбавила Україну від нервової кінцівки, а й дозволила встояти в рамках «+ 5», що значно підвищило наші шанси на другий мейджор поспіль.

З урахуванням складної логістики переміщень і недобору в медичній частині стаффа саме тут саме час привітати команду і її тренерський штаб за якісно виконану роботу. Ми отримали дві порції чистого задоволення – насолоду від матчу проти світового топа і насолоду від результату, коли він дуже потрібен. Дана сентенція – стоїть на чолі підсумків жовтневого «вікна».

***

Далі в рев'ю – лише спроба прибрати порошинки в кутку. Наприклад, точкові провіси окремих гравців (їх було мало і вони не вплинули на хід поєдинку) або неорганізовані дії в більшості – справи швидко одужають і не потребують серйозного уболівальницького уваги.

А ось системний колективний затик, який поглинає нашу команду у всіх других таймах – проблема, яку необхідно розглянути глибше. Адже, як відомо, матчі виграються в останні 15 хвилин, а ми до цього часу вже знаходимося в душовій.

Причому не в більшості матчів, а у всіх без винятку в останні три роки. Будь-то «біжи» (Хорватія, Франція і Німеччина), будь-то гандбольні ліліпути (Люксембург, Північна Македонія). Тут би і крився головний критичний панч в сторону Андронова, що вісім разів поспіль, скоріше, не збіг, а тенденція. Однак смію припустити, що якби на його місці хто завгодно – колективний нерв збірної України в ці хвилини все одно бовтався б без контролю. Тумблер всіх наших гандболісток в головні хвилини матчу знаходиться в режимі «OFF» і ми доїжджаємо матч з інерції. Втім, дана проблема зникне з появою лідера. І перед тим, як перейти до індивідуальних оцінками, залишу вас наодинці з питанням: «А хто лідер сьогоднішньої збірної України?».

Гладун. Двічі вийшла в основі, провівши два полярних матчу. У першому матчі з Німеччиною тримала марку, відбивши 8 кидків. Причому німкені часто доводили м'яч до шестиметрової лінії. У матчі зі Словаччиною не потрапила в гру, сівши на «банку» з 18-ї хвилини. Нічого страшного не сталося, воротарська позиція – відрада для очей. Якщо просідає один голкіпер, прапор гордо підхоплює інший.

Салтанюк. Саме так сталося в Мелеце, де Салтанюк стала героїнею матчу. До перерви (12 хвилин) матчу зі Словаччиною пропустила лише два м'ячі, а після – зробила 8 сейвів, деморалізувавши суперниць. Бачачи, що у Вікі пішла гра, словачки часто з тремтячими руками не реалізовували, здавалося, стовідсоткові моменти. У Вецларі відбила семиметровий і дала причину Грійсеелс не забити наступний. У підсумку – 11 відображень за два дні і вражаючий відсоток відображення – 42%.

Балог. Повернулася в збірну через півтора року після важкої травми. В її відсутність дала зрозуміти, що воротарський пул дуже крихкий. Кандидатів підстрахувати основних воротарів не видно навіть на дальньому горизонті.

Левченко. 5/8 за два дні – не ті цифри, якими може похвалитися наша права крайня. Однак закидала м'ячі тоді, коли вони були особливо потрібні. Піжонству жоден тренер радий не буде, але Женя без підкрутки – не Женя. Наш твердий основний гравець. Після нинішньої спарки увійшла в топ-30 бомбардирів збірної України за період незалежності.

Шукаль. Могла закидати в першому таймі матчу з Німеччиною. Єдина, хто не виходила на майданчик у зустрічі зі Словаччиною. Поки сировата для національної збірної, що розходиться з її оцінкою якісної роботи в «Галичанке», де вона виглядає набагато впевненіше.

коновалова. У проблеми лівого крайнього для збірної України поки немає рішення. Марина – наше все, але самостійно не може закрити цю позицію. У матчі з Німеччиною – 1/1, зі Словаччиною – 0/2, та ще й з больовими відчуттями в лікті. Через що в її кут зміщувалися напівсередні (Поляк, Маркевич).

Смбатян. Кращий гравець матчу з Німеччиною (6/7). Здорово допомогла утримати на відстані в п'ять м'ячів словачок. Сама закинула три м'ячі, роздавала і виграла 4 хвилини більшості для своєї команди. Внесла основний внесок в приємне післясмак після старту євроотбора.

Маркевич. У матчі з Німеччиною вийшла на 16-й хвилині, не забила і зробила дві втрати. У другому таймі трохи прийшла в себе, закинувши робочий гол і заробивши 7м. У матчі зі Словаччиною (вихід з 19-ї хвилини) ховалася від корисних дій.

Дмитрішин. У матчах з Північною Македонією її вихід в основі вважався в якійсь мірі несподіваним, а зараз – очікуваним. Кращий бомбардир команди в поточному відборі – 10/11 з декількома витонченими голами з задньої лінії. Втрат назбирала теж пристойно, але її місце на майданчику сьогодні не підлягає сумнівам.

Кіт. Дуже швидко вийшла з лавки в матчі з Німеччиною і після її невдалого кидка ми тут же отримали по спині. Потім видала кілька корисних дій поспіль – двічі успішно розрядила ліву руку, правильно підставили в захисті. У Мелеце вийшла на останню чверть матчу і почала з двох плюх ззаду. Увійшла в кураж і тут же пальнула ще двічі, але вже невдало. Після квітневих матчів з македонками пристойно додала і повинна ще більше допомогти в найближчих матчах ЧС.

Компанієць. Отримала від тренера почесний статус капітана за відсутності Глібко. В атаці поки виглядає не так грізно, як може, тому там їй дістається мало ігрових хвилин. У центрі оборони – професор. У принциповому для Ірини поєдинку зі Словаччиною напрацювала на вищий бал і стала одним з фундаментальних закладчиків загальної перемоги.

Андрійчук. Найдосвідченіша гандболістка в нинішньому ростері, як за віком, так і за кількістю матчів. Вперше відвоювала собі законне місце в основі (двічі). Намацує взаємозв'язок з партнерами від матчу до матчу. Добре зіграла з Німеччиною, ще краще – зі Словаччиною, нагадавши про своє поставленому кидку ззаду. Асист на Науменко теж залишиться одним з яскравих епізодів матчу. З нового – успішно розділила право «пенальтіста» з Дмитрішин. З огляду на її навички гри в центрі оборони, перетворюється в ключового виконавця.

Поляк. Зіграла на чотирьох (!) позиціях за два матчі – в центрі оборони, «Другим» захисником, на напівсередньому і в лівому кутку. Універсалізм – дороге якість. У матчі з Німеччиною початку з чудесного черпачка в «дев'ятку», а в другому таймі виконала цілий ряд непідготовлених кидків з задньої лінії. В обороні – визначення «слова» надійність.

Прокопяк. Все починалося чудово на рідному місці «другого», але не забитий чистий вихід один на один з німкенерами, мабуть, вибив наймолодшу гандболісткі збірної зі своєї тарілки. Попливла в поєдинку зі Словаччиною, взяла участь в двох втратах з трьох в першому таймі. До них додалися помилки в обороні, які відправили її на перепочинок. Гандбольна життя тільки починається і, якщо перестаратися з самоедством, можна сильно закопатися.

Мелекесцева. Зовні ефективність нашої лінійної приваблива – 4/5. Однак ігрові хвилини вигризаються непросто. Ледь не повторила настрій Прокопяк, не впоравшись з виходом тет-а-тет в матчі зі Словаччиною. На щастя, колір обличчя змінився швидко, адже вдалося тут же закинути два голи.

Науменко. Нібито в збірній вже з десяток років. 24-річна дебютантка гармонійно влилася в колектив і стала відкриттям осіннього вікна збірних. Всього лише за три тренування довела тренерському штабу, а потім і уболівальникам, що вона – готовий гравець для збірної. Причому, якщо місце в атаці зчитувалося, то її поява в центрі захисту – приємний сюрприз, так як в клубі Андріяна обороняється на «двійці». Вийшло чи не ідеально і там, і там.

Андронов. Достойно вирішив головні завдання жовтня. У короткі терміни підвів команду до офіційних матчів в потрібному настрої. Поєдинок з Німеччиною подарував по-справжньому приємне видовище, а головне – надію на подібний гандбол, який необхідний в листопаді-грудні в матчах з Бразилією і Іспанією. Розгорнута ротація складу напередодні матчу з головним конкурентом дозволила гандболісткам тримати тонус три чверті матчу. У матчі зі Словаччиною добув найважливіші два очка і де-факто – путівку на Євро-2024. Залишилося тільки уточнити – з другого або третього місця.