матч-центр
Вчера 12 6
Сейчас 1 1
Сегодня 8 6
Завтра 11 6
все
важные
свернуть
развернуть
Вчера 12 6
Сейчас 1 1
Сегодня 8 6
Завтра 11 6
все
важные
Вчера не было матчей
Вчера не было важных матчей
Сегодня нет матчей
Сегодня нет важных матчей
Нет запланированных матчей на завтра
Нет важных матчей на завтра

Just business, Michael!

Якщо зайти на будь-який спортивний ресурс у розділ "Український хокей" або на звичайнісінький вітчизняний хокейний форум, відразу поринаєш у вир різко негативної характеристики вітчизняного чемпіонату

Якщо зайти на будь-який спортивний ресурс у розділ "Український хокей" або на звичайнісінький вітчизняний хокейний форум, відразу поринаєш у вир різко негативної характеристики вітчизняного чемпіонату. "Ліга не гарантує контракти", "ПХЛ не може змусити клуби виконувати регламент", "Гравці не отримують свої гроші", "Хокеїстів обманюють" - це лише скромний перелік найпопулярніших хедлайнів.

Дуже часто нарікання на адресу ПХЛ є цілком справедливими. Чого гріха таїти, "розіграш" (саме в лапках і ніяк інакше) бронзових нагород останнього чемпіонату інакше як "спортивним злочином" назвати не можу. Вистачає й інших моментів, які не красять лігу. Але давайте не забувати, що частенько винуватцями ситуації стають хокейні клуби.

Втім, цей опус присвячений зовсім не пошуку правди в українському хокеї. З огляду на всі статті та висловлювання, не можу не зупинитися на питанні захищеності хокеїстів, що виступають в Україні.

Хто, куди та звідки

Зізнаюся, сидячи на трибунах "Терміналу" чи "Авангарду", почувши фрази на кшталт "Треба брати кращих хокеїстів з Росії чи Білорусі", любив вступити у діалог з цього приводу. Найкращою відповіддю на питання "А як запросити того чи іншого хокеїста в клуб?" була фраза "Написати листа до клубу, де цей хокеїст виступає в даний момент".

Насправді далеко не всі вітчизняні вболівальники знають про існування хокейних агентів, які власне й вирішують питання переходу хокеїста з клубу в клуб. При цьому в хокеї від агента залежить значно більше, ніж у футболі. У грі з м`ячем достатньо зайти на німецький ресурс Transfermarkt, подивитися оцінку гравця, скинути відсотків 40 цієї суми, якщо у футболіста залишається лише рік за контрактом, і надіслати відповідний факс з пропозицією до клубу.

В хокеї ж переходи гравця із клубу в клуб в 95% випадків здійснюються у форматі трейдів або переходів вільних агентів. Компенсації за розрив контрактів трапляються не часто, а їх розмір носить ледь не символічний у порівнянні з футболом характер. Геніальний в усіх відношеннях трейд Валерія Нічушкіна з "Трактора" до "Динамо" не враховуємо. Рідко вдається побачити, що клуб виплачує за хокеїста шалені гроші, а той все одно гратиме в іншому місці.

Так що без агентів просто нікуди. Якщо ж вести мову про створення профспілки хокеїстів, то якість агентів має контролюватися. В НХЛ та КХЛ агенти мають отримати ліцензію для роботи, в Європі користуються послугами агентів, що мають міжнародну ліцензію. Виходить, що майбутня профспілка (чи то пак - Ліга) має або ліцензувати агентів, або користуватися послугами агентів з міжнародною ліцензією.

Хочу стати агентом!

Як потрапити до системи? В КХЛ кожен охочий стати агентом повинен скласти відповідний іспит на знання регламентних норм Ліги, знайти поручителя та покласти на банківський рахунок ліги кругленьку суму в американській валюті. Тобто, враховуючи останній пункт, самій лізі ФІНАНСОВО ВИГІДНО мати ліцензованих агентів.

ПХЛ також було б вигідно мати ліцензованих саме нею - ПХЛ - агентів. Але є одне, проте дуже суттєве "але". Багато агентів мріють потрапити до офіційного реєстру КХЛ, а ось на подібний список ПХЛ їхні мрії чомусь не розповсюджуються.

І це при тому, що ПХЛ агентам, не зважаючи на всі негаразди вітчизняної ліги,має подобатися. Кожен агент за свою роботу отримує гонорар. В НХЛ та КХЛ - це 5 відсотків від зарплати хокеїста, в Європі - від 5 до 15 відсотків.

Таким чином, якщо умовний Саулієтіс має контракт на умовні 50 тисяч євро за сезон, то 5 тисяч він віддає своєму агентові (ціла місячна зарплата, між іншим). А враховуючи той факт, що ніде, підкреслюю - ніде в світі хокеїсти ПХЛ не отримували б таких грошей, то й агенти нерідко за 4 місяці перебування свого клієнта в ПХЛ отримують таку ж суму, як за весь сезон десь в Польщі чи Словенії. Якби ще лозунг "лафа скінчилась" не був візитівкою української ліги...

Всі до профспілки!

Але облишимо хокейних агентів. Повернемось до головних дійових осіб у хокеї - хокеїстів. Основою вдалої роботи ймовірної профспілки (із - як наслідок - захищеними контрактами, захистом інтересів гравців перед роботодавцем, тощо) є прозорість контрактів.

Не обов`язково виходити на космічний рівень і публікувати суми контрактів усіх гравців в мережі (як це робиться в НХЛ). Достатньо лише поінформувати про реальні суми контрактів відповідний департамент ПХЛ та профспілку. І тоді якщо Максим Осипов не отримав зарплату за РЕАЛЬНИМ контрактом, з якого платяться усі податки, він подає до суду і напевне виграє справу.

Проте знову ж таки виникає одне "але". Умовний "Сокіл" має зарплатний бюджет на місяць у розмірі 125 тисяч євро. Можна заплатити 25 гравцям по 5 тисяч в конверті. Поки конверти вручатимуться, хокеїсти будуть задоволеними. Коли конверти закінчаться, хокеїсти зрозуміють, що їх знову "кинули". Ми таки дійсно країна можливостей.

Але за наявності профспілки, програми захисту гравців і всього іншого, чого вимагають агенти та хокеїсти, зарплати мають бути "білими". Беремо передбачені бюджетом клубу 5 тисяч євро на місяць (переведемо їх у 50 000 гривень). З них відраховуємо єдиний соціальний внесок підприємства - понад 36% - майже 14 тисяч гривень. З суми що залишилась хокеїст платись 3,6% єдиного соціального внеску та 17% податку на прибуток. У підсумку на руки гравець отримає трохи більше за 28,5 тисяч гривень.

Нічогенька різниця, чи не так? Як мінімум це та різниця, що перетворює ПХЛ з "ліги, де можна підзаробити" на "одну з багатьох".

Податкова обов`язково зацікавиться походженням грошей у клубів, а також тим, чи вчасно та чи у повному обсязі самі хокеїсти поповнюють державну казну.

Так що ласкаво просимо до профспілок!

Питання для роздумів

У багатьох речах наша країна, як і інші країни колишнього СРСР, не піддаються розумінню. У нас не працюють закони ринкової економіки, тіньова сфера переважає над відкритою. Навіть у такій здавалося б безневинній галузі, як спорт, шанси зробити "все по чесному" невеликі.

Замість підбивати підсумки, поставлю вам кілька питань:

1. Чи готові вітчизняні клуби сумлінно платити податки, відкривати джерела надходження коштів до їх бюджетів?

2. Чи готові хокеїсти втрачати понад третину потенційного заробітку, підвищуючи рівень власної захищеності?

3. Чи готові хокейні агенти замінити 100% прибутку та невисокий рівень надійності на 60% прибутку та високий рівень надійності?

Останнє питання - підсумовуюче (а для мене навіть риторичне): чи потрібна українському хокею профспілка хокеїстів?

Чекаю ваших відповідей!

Комментарии 0

Оставлять комментарии на сайте разрешается только при соблюдении ПРАВИЛ.
Новости партнеров
Loading...
https://n161adserv.com/znFCIMsl0EZEG4uZUKlMplGJkzpDPsBeqZ2m_P85zFiWbAyiJTSQEhTu9dtkFl4i-kjUhgj30NmHrBqacaEWzMCu3GTKFJwg
Новости партнеров