22:40
live
Информационный марафон
02:30
Волейбол. Суперлига-Будинвест. Мужчины. Эпицентр-Подоляны - Сборная Полтавской области ВК Решетиловка

Генсек УФФК: «Велика вдячність Сергію Бубці, який особисто опікується кожним питанням щодо допомоги спортсменам та тренерам»

Анастасія Макарова дала велике інтерв’ю XSPORT
Генсек УФФК: «Велика вдячність Сергію Бубці, який особисто опікується кожним питанням щодо допомоги спортсменам та тренерам»
Анастасія Макарова / фото - УФФК

Генеральний секретар Української федерації фігурного катання Анастасія Макарова в ексклюзивному інтерв’ю XSPORT розповіла про те, як Федерація переживає війну, про умови в яких тренуються українські фігуристи вдома та закордоном, про міжнародну підтримку, допомогу НОК України та Сергія Бубки й багато іншого.

- Усім сферам нашого життя, і спортивній зокрема знадобився час для того, щоб відійти від шоку перших днів війни й зрозуміти, як виживати в нових реаліях. Але у провідних українських фігуристів для цього було зовсім мало часу, адже за місяць після початку бойових дій, 23 березня, стартував чемпіонат світу у Монпельє. Наскільки складно було зібрати команду для участі у ньому?

Так, це було зовсім не просто… По-перше, спочатку було невідомо як та де знайти місце для тренувань. Першими відгукнулись наші колеги з Польщі, з міста Торунь. Потім ми також отримали багато пропозицій від колег з інших Федерацій. Дуже приємно, що Міжнародна спілка ковзанярів надала та продовжує надавати фінансову допомогу, яка безпосередньо йде Федераціям інших країн, в яких знаходяться українські спортсмени. Це фінансування розподіляється між національними клубами. 

- Наші представники в усіх трьох видах кваліфікувалися до довільної програми на ЧС. Але вийти вдруге на лід в умовах браку підготовки ризикнув лише Іван Шмуратко. Чи можна вважати, що навіть попри це спортсмени свою місію у Монпельє таки виконали?

Безумовно! Такої масштабної зустрічі, яку організувала Французька федерація на чолі з її тодішнім президентом пані Наталі Пешала я не пам’ятаю. Це було щось неймовірне! Завдяки цьому наші спортсмени мали можливість донести до спортивного світу інформацію про те, що саме відбувається в Україні.

 - Програму перед чемпіонатом світу змінили й Софія Голіченко/Артем Даренський, і Олександра Назарова/Максим Нікітін. Але якщо до композиції The Hardkiss «Жива» спортивної пари питань не виникло, то з постановкою танцювального дуету на пісні «1944» Джамали та «Ой у лузі червона калина» у виконанні Андрія Хливнюка були проблеми. Що саме викликало невдоволення в ISU?

Справді, змінити свої програми була ініціатива самих спортсменів, яка, на мій погляд, була дуже вдалою. Щодо програми Олександри та Максима – там було цілих три запитання: увечері, напередодні їхнього старту, на електронну пошту УФФК надійшов лист від ISU, в якому повідомлялось, що музикальний супровід спортсменів не відповідає правилам та коду Етики ISU та є, за думкою Рефері та Адвоката ISU, пропагандою, а також вони не розуміють в яких костюмах будуть виступати спортсмени, тому що вони їх не продемонстрували на офіційних тренуваннях.

Я одразу зателефонувала спортивному директору з фігурного катання пані Патріше Мейор для роз’яснення ситуації. Щодо музики: у версії, яка звучала на тренуваннях у першій частині, на пісню «1944» були накладені слова Президента України Володимира Зеленського: «Ми не здамося і не програємо. Ми підемо до кінця. Ми будемо боротися на морях, будемо битися в повітрі, ми будемо захищати нашу землю, якою б не була ціна!», які й були, на думку Рефері та Адвоката ISU елементом пропаганди. Щодо безпосередньо пісні «1944», я навела факт, що Джамала з нею перемогла на конкурсі Євробачення, а щодо пісні «Ой у лузі червона калина» мені вдалося переконати, що вона є фольклором, а не пропагандою… Але слова пана Зеленського, на жаль, прийшлося прибрати, та терміново зробити новий варіант.

Щодо костюмів я підтвердила, що спортсмени будуть виступати у національному олімпійському екіпіруванні, що не суперечить правилам.

фото - сторінка Анастасії Макарової в Facebook
фото - сторінка Анастасії Макарової в Facebook
 - Міжнародна спілка ковзанярів однією з перших відсторонила російських та білоруських фігуристів від участі в міжнародних змаганнях. Чи є впевненість у тому, що ISU не змінить свого рішення, і чи відома вам позиція щодо цього новообраного президента Кім Чже Йоля – представника Південної Кореї?

Так, це дуже приємно, що ISU так швидко відреагувала на лист УФФК та на війну в Україні. Сподіваюсь, що рішення не буде змінено доки йде війна. Так, звісно мені відома позиція Кім Чже Йоля – він щиро підтримує Україну та дуже часто цікавиться нашими справами.

 - Нещодавно стало відомо, що одразу 9 українських фігуристів отримали фінансову допомогу від Міжнародної спілки ковзанярів (ISU) в межах програми Development. Вона діє з 1996 року і наші спортсмени неодноразово ставали її стипендіатами, але вперше у такій кількості, розкажіть, будь ласка, завдяки чому це стало можливо? 

Це програма розповсюджується тільки на юніорів, її можна отримати максимум два рази. Вона надається за умов підписання документа, що спортсмен буде продовжувати тренуватися щонайменше два роки. Також одним з ключових правил цієї стипендії є участь на чемпіонаті світу серед юніорів поточного сезону. В цьому році комісія ISU пішла нам на зустріч та зробила виняток з правил про надання стипендії. Це була дуже приємна звістка.

 - Популярний французький журнал Patinage розмістив на обкладинці номера фото нашого танцювального дуету Олександри Назарової та Максима Нікітіна на знак акції на підтримку українських фігуристів Patinage Magazine Skaters United For Ukraine. Чи були ще подібні ініціативи від інших закордонних колег – тренерів, спортсменів, федерацій?

На сайті ISU вийшов матеріал про лідерів нашої національної збірної команди, я вважаю, що це знаковий момент для українського фігурного катання.

- За інформацією ISU понад 100 українських фігуристів залишили країну і зараз розкидані по всій Європі – від Польщі до Німеччини, Данії, Латвії, Естонії, Румунії, а деякі навіть поїхали до Канади. Ми усі розуміємо, що тренуватися закордоном це дуже «дороге задоволення», на чиї плечі воно зараз лягає? Наскільки допомагають федерації інших країн, а також яка роль у вирішенні фінансових питань Фонду солідарності МОК та НОК України?

Я вам скажу, що поїхало значно більше. Я збирала статистичну інформацію для ISU щодо спортсменів та тренерів, то станом на 14 квітня ми мали такі цифри: 256 спортсменів та 82 тренери виїхали з країни.

З нашого боку були надіслані листи в різні Федерації з проханням про допомогу, та було дуже приємно, що ми отримали багато відповідей з готовністю нам допомогти. Загалом, в першу чергу, спортсмени та батьки спортсменів відштовхувались від своїх можливостей при виборі країни. Далі присилали інформацію де вони перебувають, та на якій ковзанці мають тренуватися, потім я ще раз контактувала з Федерацією тієї країни для детальнішого обговорювання умов.

Як я вже казала, Федерації всіх країн, де є наші фігуристи, намагаються надати допомогу, хто як може. Десь це безкоштовні тренування, десь помешкання та харчування… Міністерство молоді та спорту України профінансувало участь у чемпіонаті світу та чемпіонаті світу серед юніорів. Також Національний олімпійський комітет України та Фонд солідарності Міжнародного олімпійського комітету наразі затверджують клопотання УФФК щодо фінансування участі наших спортсменів, членів національної збірної команди у змаганнях серії Гран-прі та Челленджер. Велика вдячність президенту НОК України Сергію Бубці, який у ці важкі часи особисто опікується кожним питанням щодо допомоги спортсменам та тренерам.

ISU підтримує Україну на повну / фото - ISU
ISU підтримує Україну на повну / фото - ISU
- Розкажіть, будь ласка, детальніше про те, як вирішувалося питання продовження тренувального процесу для провідних спортсменів – Шмуратко, Голіченко/Даренський, Назарова/Нікітін, а також тих, кого можна вважати другими номерами збірної України?

Питання щодо місця тренувань вирішували самі спортсмени та їх особисті тренери. Софія та Артем повернулись до Дніпра та продовжили тренування там. Олександра та Максим зараз тренуються в Торуні, але мають намір переїхати до Відня де знаходиться їх особистий тренер Галина Чурілова, яка наразі також тренує два наших перспективних юніорських танцювальних дуети. Іван тренується в Оберстдорфі.

Я не дуже люблю формулювання «другий номер», тому що у спорті другий або третій-четвертий завжди може несподівано стати першим… Проте можу перерахувати тих, хто планує в цьому сезоні виступати на, так би мовити, дорослих змаганнях (заявки, які я отримала від тренерів станом на зараз): у танцях на льоду це Марія Голубцова та Кирил Бєлобров, у чоловічому одиночному катанні це Кирило Марсак, Вадим Новіков, Гліб Смотров, Кирило Лішенко, Андрій Кокура, у жіночому одиночному катанні це Анастасія Гожва та Анастасія Архипова, а у парному катанні Віолетта Сєрова та Іван Хобта, після своїх виступів на юніорській серії Гран-прі, планують дебютувати й на дорослих змаганнях.

- Українська федерація призупинила на період воєнного стану розгляд питань про перехід спортсменів до інших федерацій. Чи надходили до вас якісь звернення з цього приводу і якою буде позиція УФФК щодо виключеної зі збірної Україні за наказом Мінмолодьспорту колишньої росіянки Анастасії Шаботової?

Так, президією УФФК було прийняте рішення щодо призупинення розгляду питань про перехід спортсменів до інших країн на період дії воєнного стану. Обов’язково, коли війна закінчиться, президія повернеться до розгляду таких питань відповідно до положення УФФК про перехід спортсменів.

Так, до нас приходило декілька запитів, один з них дуже приємний – у нас створився новий юніорський танцювальний дует: Зої Ларсон та Андрій Капран. Зої громадянка Сполучених Штатів Америки але вже отримала відкріплення від Skate America та сертифікат від ISU, та може представляти Україну на міжнародних змаганнях. Спортсмени наразі тренуються у США у групі відомого спеціаліста Марини Зуєвої.

Щодо Анастасії Шаботової – це було рішення президії УФФК, після чого було надіслано відповідного листа до Мінмолодьспорту України.

Олександра Назарова та Максим Нікітін / фото - УФФК
Олександра Назарова та Максим Нікітін / фото - УФФК
- Скільки ковзанок, на яких розвивалося фігурне катання, було у нас в країні на момент початку війни. Скільки з них пошкоджено і які мають можливість продовжувати роботу?

Основними базами підготовки до початку війни були Київ, Дніпро, Одеса та Харків. Наразі відчинено ковзанки у Києві, Дніпрі та Одесі (нестандартна). У  Харкові, на жаль, зараз не має можливості для тренувань із зрозумілих причин… Станом на зараз можна сказати що 60% ковзанок знищено або вони не підлягають ремонту…

- Мінмолодьспорту своїм наказом уже дозволило проводити всеукраїнські спортивні змагання, але без глядачів та в окремих регіонах України.  З огляду на останнє уточнення які льодові арени розглядаються федерацією як можливі господарі майбутніх стартів?

Наразі це запитання знаходиться на стадії обговорення – одним з ключових моментів є організація безпеки, а це означає обов’язкову присутність бомбосховищ. Та насамперед ми всі чекаємо на якомога швидше завершення війни.

- Чи можете прокоментувати участь вже колишнього віцепрезидента УФФК Віктора Петренка у льодовому шоу в Сочі?

Я згодна з позицією нашої Федерації та Національного олімпійського комітету України.

- Рішення звільнити його з посади було прийнято без обговорення та заперечень?

Так, рішення було прийнято Президією УФФК одноголосно.

Тарас Праведний
Рейтинг:
(Голосов: 2)

Комментарии 0

Войти
Оставлять комментарии на сайте разрешается только при соблюдении правил.

X-Video: