Від Лобановського до Рудька: згадуємо футболістів, які грали і за Динамо, і за Шахтар
![Від Лобановського до Рудька: згадуємо футболістів, які грали і за Динамо, і за Шахтар](/upload/resize_cache/iblock/3c4/916_537_2/3c470ae2f72f21a9242331ae44e45f4a.jpeg.webp)
Вже в суботу, 11 травня, відбудеться останнє в цьому сезоні класичне українське дербі між київським Динамо і донецьким Шахтарем. За останні два десятиліття, які пройшли з моменту завоювання гірниками першого чемпіонства, ми вже встигли звикнути, що протистояння двох найкращих клубів країни відбувається не тільки в ті 90 хвилин, коли їхні головні команди перетинаються на полі. Динамо і Шахтар – це два протилежних полюси і якщо не ворожі, то як мінімум конкуруючі табори, постійно борються між собою за статус найкращого клубу країни. Виконавці, які одного разу забарвилися в біло-сині або помаранчево-чорні кольори, рідко вирішуються поміняти їх на протилежні і перейти в стан принципового суперника. Однак в історії нашого футболу все ж вистачало сміливців, які зважилися на подібний крок. Напередодні першого українського класико сезону пропонуємо згадати кілька гравців, які були в цій битві по обидва боки барикад.
Радянський період – не рахується
Перші футболісти, які змінили Київ на Донецьк, або ж навпаки, робили це ще за часів срср, проте акцентувати на цьому особливу увагу немає сенсу. Тоді якогось принципового суперництва між Динамо і Шахтарем ще й близько не було, як, по суті, і не було в перше десятиліття незалежності України, адже різниця в рівні команд все ще була суттєвою. Тому просто відзначимо, що і за одних, і за інших встигли пограти легендарні Валерій Лобановський і Олег Базилевич.
![](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2023-11-02 13.39.35.jpeg)
Лобановський виступав за головну команду Динамо з 1959-го по 1964-й роки, провівши за цей час 144 матчі і забивши 42 голи, а потім, транзитом через одеський Чорноморець, потрапив в Шахтар, кольори якого захищав в 1967-68 роках. За гірників Валерій Васильович провів 50 поєдинків і відзначився в них 14 голами, після чого завершив кар'єру. Свою повноцінну тренерську діяльність метр цілком міг би почати і в донецькому клубі, проте життя склалося по-іншому, і, як показав час, саме так все повинно було бути.
Історія Базилевича практично ідентична: після восьми років (з 1957 по 1965), 161-го матчу і 53-х голів за Динамо він, також транзитом через Чорноморець, опинився в Шахтарі. Там, разом з Лобановським, виступав в 1967-68 роках, після чого завершив кар'єру, відзначившись 9 голами в 32-х матчах за донеччан.
![](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2023-11-02 13.39.29.jpeg)
Якщо дві попередні легенди українського футболу значно більше віддали Динамо, ніж Шахтар, то в ситуації Анатолія Конькова все не так очевидно, адже він пограв дуже багато і за одних, і за друге. За Шахтар Коньков з 1968 по 1974 рік провів 141 матч, а за Динамо в період з 1975 по 1981 зіграв ще більше – 193.
Легендарний голкіпер Динамо Віктор Чанов народився в Донецьку, який тоді ще мав ім'я одного кривавого радянського диктатора, і починав кар'єру не в київському, а саме в донецькому клубі. У 1978-1981 роках він захищав кольори Шахтаря, провівши там 62 поєдинки, а потім в статусі молодого володаря Кубка срср переїхав до столиці України. У стані біло-синіх Чанов провів вісім років, з 1982-го по 1990-й, відіграв за цей час 202 матчі і досяг у своїй справі неймовірних висот.
![](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2023-11-02 13.39.26.jpeg)
Ще одним гравцем радянської епохи, які приміряли футболки і Динамо, і Шахтаря, був Олександр Сопко. Талановитий захисник родом з Кривого Рогу п'ять років провів в дублі Динамо з 1976 по 1980-й роки, проте пробитися в основу так і не зміг, відігравши за головну команду киян лише один поєдинок. А ось в Шахтарі знадобився, ставши справжньою легендою клубу. Сопко виступав за гірників з 1981 по 1990-й роки, відігравши за цей час 251 поєдинок.
Ну а тепер до найцікавішого – переходів часів незалежності України, після яких на деяких футболістів вішалося клеймо зрадника.
Сергій Ребров
Всі ми знаємо Сергія Реброва як легенду київського Динамо, проте свій перший сезон на дорослому рівні він провів якраз в Шахтарі. І провів його так, що молодого таланта відразу переманив тоді ще єдиний гранд щойно створеного чемпіонату України. За свою дебютну і останню кампанію в складі гірників Ребров провів 26 матчів, в яких забив 12 голів. Символічно, що свій перший м'яч в чемпіонаті 17-річний Ребров забив саме в ворота Динамо.
![](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2023-11-02 13.39.22.jpeg)
З сезону-1992/93 футболіст перейшов в столичний клуб, де став легендою і одним з найкращих гравців в його історії. За біло-синіх Ребров виступав з 1992 по 2000 роки, а також з 2005 по 2007, провівши в цілому 242 поєдинки, в яких забив 113 м'ячів. З Динамо він виграв 9 титулів чемпіона, 8 Кубків України і один Суперкубок, а з часом додав до цього списку ще п'ять трофеїв, здобутих в якості тренера команди.
Олег Матвєєв
![](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2023-11-02 13.39.15.jpeg)
Володимир Єзерський
А ось Володимир Єзерський не став легендою ані в Києві, ані в Донецьку. У 1998-му році він перебрався в Динамо з львівських Карпат, але не витримав конкуренції з боку більш статусних зірок столичного клубу, і провівши за два роки лише десять поєдинків за першу команду відправився шукати своє футбольне щастя далі. У 2007-му ці пошуки привели його в Шахтар, але туди Володимира запрошували швидше в якості гравця запасу. За три сезони в донецькому клубі Єзерський провів 21 матч, проте виграв ще два чемпіонства і Кубок України.
Олександр Рибка
![](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2023-11-02 13.39.11.jpeg)
Олександр Гладкий
![](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2023-11-02 13.39.08.jpeg)
Жуніор Мораес
З усіх переходів між Динамо і Шахтарем, прямих або транзитних, цей, мабуть, найзнаковіший. До цього, у всіх випадках крім Реброва, один український гранд на інший змінювали через те, що в першому не складалося. Ситуація з Мораесом трохи інша: перейшовши в 2015-му році з донецького Металурга він практично відразу став в Києві основним, забивши в своєму першому сезоні 9 голів у всіх турнірах. Наступна кампанія стала ще успішнішою – 13 голів. А ось далі почалися проблеми: форвард не завжди вигравав конкуренцію у Д'ємерсі Мбокані, який повернувся в команду, в одному з українських класико за удар по обличчю Срни отримав тривалу дискваліфікацію, і щоб не сидіти склавши руки, відправився в оренду в Китай. У сезоні-2017/18 кар'єра Мораеса в Динамо пішла на спад, але сказати, що він став зовсім вже не потрібним біло-синім, теж не можна. Незадоволений своїм становищем в клубі Моарес не став продовжувати контракт і на правах вільного агента перейшов в Шахтар. У Києві такого пробачити не змогли: динамівці не тисли Мораесу руку в перших очних матчах, його ляльку вішали на фанатському секторі Олімпійського, а образливі кричалки супроводжували його буквально в кожному українському класичному. Але кар'єра Жуніора в Шахтарі склалася просто прекрасно: в перших двох сезонах за помаранчево-чорних він ставав найкращим бомбардиром УПЛ, забивши 19 і 20 голів, виграв два чемпіонства і Кубок України. Сумарно Мораес провів за Шахтар 72 матчі, в яких забив 46 м'ячів, тоді як за Динамо відіграв 54 поєдинки, відзначившись 22 точними ударами.
Артур Рудько
![](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2023-11-02 13.39.04.jpeg)
Михайло Цирук спеціально для ХSPORT.ua
У матеріалі використані фото Getty images
Коментарі 0