Від ПСЖ до Нансі: як Шахтар грав з французькими командами в єврокубках?
![Від ПСЖ до Нансі: як Шахтар грав з французькими командами в єврокубках?](/upload/iblock/540/540a0cce2720011ada5c147076867212.jpeg.webp)
Вже за кілька днів, 15 лютого, донецький Шахтар розпочне свій шлях до плей-оф Ліги Європи 2023/24. В рамках 1/16 фіналу гірники зустрінуться з Марселем.
Історію протистоянь помаранчево-чорних з клубами з Франції можна назвати досить багатою та успішною.
В 19 офіційних матчах проти французьких суперників донеччани здобули дев'ять перемог, п'ять разів зіграли внічию і зазнали п'яти поразок. У футбольних відносинах з представниками Ліги 1 у Шахтаря були неймовірно важливі та яскраві тріумфи, але також мали місце і болючі фіаско. Напередодні чергової українсько-французької дуелі єврокубки пропонуємо вам згадати, як чемпіон УПЛ грав із суперниками з цієї країни.
Шахтар - Монако, Кубок УЄФА 1978/79, перший раунд
Дебютна зустріч Шахтаря з представником Франції відбулася далекого 1979 року. У першому раунді Кубка УЄФА гірники спочатку обіграли свого суперника в Донецьку (2:1) завдяки дублю Михайла Соколовського, але у грі у відповідь поступилися 0:2 і залишили турнір.
Шахтар - Ренн, Кубок УЄФА 2005/06, груповий етап
Наступної зустрічі оранжево-чорних із французами довелося чекати цілих 26 років. Груповий етап Кубка УЄФА в ті роки був досить специфічним і незвичним для сучасного вболівальника: група складалася з п'яти команд, перші три з яких проходили далі, а учасники квінтету грали між собою в одне коло. Єдину, того сезону, зустріч з Ренном на полі суперника, Шахтар виграв (1:0) завдяки реалізованому пенальті від Елано. У тому числі й ці три очки допомогли українському клубу посісти друге місце у групі та вийти до наступного раунду турніру, а ось Ренн тоді став останнім, не набравши жодного балу.
Шахтар - Лілль, Кубок УЄФА 2005/06, 1/16 фіналу
А ось у плей-оф того ж Кубка УЄФА Шахтар уже не зміг впоратися з французькою командою. В першому матчі на полі суперника гірники поступилися з рахунком 2:3, а у грі у відповідь Лілль просто втримав нульову нічию. М'ячі у ворота догів забивали Брандао та Чіпріан Маріка.
Шахтар - Нансі, Кубок УЄФА 2006/07, 1/16 фіналу
Перше успішне протистояння Шахтаря з французами в рамках плей-оф єврокубків відбулося у кампанії 2006/07. У 1/16 фіналу Кубка УЄФА український клуб зустрівся з Нансі і зумів його пройти: 1:1 у Донецьку з голом Даріо Срни та мінімальна перемога 1:0 у грі у відповідь на виїзді завдяки вирішальному м'ячу Фернандіньо.
Шахтар - Марсель, Кубок УЄФА 2008/09, чвертьфінал
А ось і та сама зустріч з Марселем у тому самому розіграші Кубка УЄФА. Після проходу Тоттенгема та цска до 1/4 фіналу донецький клуб зустрівся з провансальцями та подарували нам продовження української єврокубкової казки. У першому матчі на своєму полі підопічні Мірчі Луческу впевнено виграли 2:0 завдяки забитим м'ячам Хюбшмана та Жадсона, а у грі у відповідь на Велодромі знову перемогли (2:1) з голами Фернандіньо та Луїса Адріано, забезпечивши собі вихід до півфіналу. Чим для оранжево-чорних закінчився той історичний сезон, гадаю, нагадувати не потрібно.
Шахтар - Тулуза, Ліга Європи 2009/10, груповий етап
На груповому етапі ЛЕ 2009/10 Шахтар зустрівся з Тулузою і просто не помітив цього суперника: 4:0 вдома з дублем Адріано, м'ячами Фернандіньо та Хюбшмана, та 2:0 на виїзді завдяки точним ударам Адріано та Гая. У своєму квартеті Шахтар посів впевнене перше місце, але шлях у плей-оф того сезону, на жаль, вийшов недовгим.
Шахтар - ПСЖ, Ліга чемпіонів 2015/16, груповий етап
![](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2024-02-12 12.09.25.jpeg)
Шахтар - Ліон, Ліга чемпіонів 2018/19, груповий етап
![](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2024-02-12 12.09.23.jpeg)
Шахтар - Монако, Ліга чемпіонів 2021/22, плей-оф кваліфікації
![](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2024-02-12 12.09.17.jpeg)
Шахтар - Ренн, Ліга Європи 2022/23, 1/16 фіналу
![](/upload/news-photos-1/20-11-2017-os/photo_2024-02-12 12.09.13.jpeg)
Остання на даний момент зустріч Шахтаря з французьким клубом відбулася на цій же стадії ЛЄ минулого сезону, і теж запам'яталася неймовірно драматичним проходом гірників. Несподівана, для багатьох, домашня перемога 2:1 із забитими м'ячами Криськіва та Бондаренка, найважчий поєдинок у відповідь (1:2), в якому український клуб знову врятувався від вильоту завдяки автоголу на останніх хвилинах екстратайма, і перемога у напруженій серії пенальті дозволили вирушити до 1/8 саме українській команді. Як бачимо, в останніх поєдинках із французами успіх стабільно супроводжує саме Шахтаря, тож нехай ця тенденція збережеться і в майбутньому протистоянні з Марселем.
Михайло Цирук спеціально для ХSPORT.ua
У матеріалі використано фото Getty images, ФК Шахтар Донецьк
Коментарі 0