Зараз 2
Вчора 2
Сьогодні 20
Завтра 17

« Піднімати прапор своєї країни – велика гордість ». Ірина Деха виграла золото чемпіонату Європи в Москві

Українка вдруге в кар'єрі завоювала велике золото на ЧЄ і тепер готується до Олімпіади
11 квітня 2021р. 21:20
Ірина Деха з золотимі медалями чемпіонату Європи-2021 / Фото - instagram.com/ira_dekha

збірна України виграла медальний залік чемпіонату Європи з важкої атлетики. Чотири рази в Москві на честь перемог наших спортсменів звучав гімн України. Ірина Деха – одна з тих, хто на вершині п'єдесталу, з золотом на грудях його слухав:

« Піднімати прапор країни і чути, як звучить її гімн, – це завжди дуже велика гордість для спортсмена.

Коли стаєш на п'єдестал, в першу чергу, відчуваєш гордість за країну, адже її ти і уявляєш ».

Ірина Деха виступає в олімпійській ваговій категорії до 76 кг. На чемпіонаті Європи-2021 вона завоювала золото і в поштовху, і в ривку і, відповідно, в сумі. Подібне їй вдавалося і в 2016 році в норвезькому Фйоре. Але головна відмінність між тим роком і цим – коронавірус і наступні обмеження, в тому числі і для спортсменів:

« Карантин мене не піддав депресії, так як я розуміла, що рано чи пізно він закінчиться і будуть змагання, а до них потрібно готуватися ».

Також Деха піднімалася на п'єдестал ЧЄ-2017. Але тоді в хорватському Спліті їй не вдалося з трьох спроб взяти заявлений вага в поштовху ( 137 кг ) і вона була змушена обмежитися золотом тільки в ривку ( вражаючі 120 кг ).

На Олімпійських іграх і на чемпіонаті світу вона постійно виявлялася біля медалей, але ніяк не могла піднятися на п'єдестал – 5-6 місця в двоборстві.

Ірина Деха на Олімпійських іграх-2016 / Фото - by Mike Ehrmann / Getty Images
І від цього цікаво, як спортсмен, який виграв всі в молодших вікових групах: чемпіонати Європи серед юніорів та молоді, чемпіонат світу серед юніорів, Універсіаду – потім переходить в дорослий спорт, де рівень конкуренції помітно підвищується:

« Перемоги юніорських і молодіжних чемпіонатів – це етапи, підготовка до дорослих чемпіонатів. Вони дають стимул для подальшого прогресу. Головне – не « перегоріти » в цьому віці ».

На ЧЄ-2021 вдалося залишатися спокійною. Хоча, насправді, причини попережувати були. Росіянка Яна Сотієва ледь не обійшла українцеві на 1 кг. Вона вже тріумфально кинула штангу на поміст, коли в поштовху взяла 137 кг, але судді навіть після протестів її спробу не зарахували:

« Спортсменке, яка посіла друге місце, останній підхід не зарахували, так як був дожим. За правилами змагань він заборонений. У другому підході у неї також була присутня ця помилка, але чомусь зарахували ».

У підсумку, з сумою 248 кг Деха виграла золото, випередивши результат Сотієва на 2 кг. При цьому українка розуміє, що пройшла змагання не ідеально – було по одній невдалій спробі в ривку і поштовху:

« Спортсмен завжди розбудовується, коли якийсь підхід йому не вдається підняти, я не є винятком.

На даному чемпіонаті я зібрала кращу суму олімпійського кваліфікаційного сезону, але так як я впоралася з чотирма з шести спроб, то це саме говорить, що в повному обсязі використовувала всі свої сили ».

Ірина Деха на вершині п'єдесталу Кубка світу в Римі:

Збірна України стала першою в медальному заліку чемпіонату Європи і в обліку великих медалей ( за сумою ривка і поштовху ): 4 золота, 1 срібло, 1 бронза, і в обліку малих: 10 золотих, 3 срібних і 4 бронзових.

Але також ці змагання були важливі в плані кваліфікації на Олімпійські ігри. Україну в Токіо можуть уявити чотири важкоатлета: два у чоловіків і два у жінок. І Ірина Деха в столицю Японії цього літа все ж повинна поїхати:

« З приводу ліцензії я поки нічого не можу сказати – у нас зараз нова система відбору. Я все вимоги виконала, зараз буде підведення підсумків. Але, в будь-якому випадку, ведемо підготовку до Олімпійських ігор ».

У Ріо-де-Жанейро українка стала четвертою в ривку, восьмий в поштовху і з підсумку п'ятої в сумі. Але тоді їй було всього-то 20 років. До того ж, вже в грудні того ж року вона показала феноменальні результати на юніорському ЧЄ – 119 + 141 і 260 в сумі. З такими показниками українка обов'язково потрапила б на п'єдестал останніх чемпіонатів світу та Олімпіад.

У Токіо Деха поїде вже з великим досвідом. До того ж зараз у неї серія з чотирьох переможних міжнародних змагань поспіль. Залишилося тепер перенести ці результати на Олімпійські ігри.