23:00
live
Інформаційний марафон
02:15
Греко-римська боротьба. Чемпіонат України. Черкаси

Переломний момент або що чекає на український біатлон після 14 листопада

Хто стане новим очільником найуспішнішої зимової федерації в Україні
13 листопада 12:30
Переломний момент або що чекає на український біатлон після 14 листопада

Зазвичай листопад місяць в українському біатлоні асоціюється з наближенням зимового сезону: вболівальники з нетерпінням чекають перших стартів на Кубку світу, спортсмени проводять заключний і найвідповідальніший етап підготовки, керівництво намагається вирішити нагальні проблеми аби під час сезону команда була забезпечена всім необхідним. Проте цього року головною темою в біатлонній спільноті стали майбутні вибори президента федерації, які відбудуться 14 листопада.

  • Передісторія

Почалося ж все ще задовго до цієї дати – після початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну, багаторічний очільник ФБУ Володимир Бринзак заявив, що не планує балотуватися на посаду президента ФБУ на новий чотирирічний цикл. Передувало цьому скандальне інтерв’ю Бринзака, в якому він заявив, що ексросіянки Ольга АбрамоваКатерина Бех та Оксана Москаленко, які вже тривалий час виступали за збірну України, на момент початку війни знаходилися в Росії.

Насправді ж 24 лютого ці спортсменки перебували на навчально-тренувальному зборі в Західному реабілітаційно-спортивному центрі в селі Яворів, Львівської області, де готувалися до березневих етапів Кубка IBU. За інформацією з власних джерел XSPORT.ua, на ранок після повномасштабного вторгнення, керівництвом центру було прийняте рішення, що ці спортсменки мають негайно покинути розташування бази, на що їм було відведено 2 години.

Катерина Бех, Ольга Абрамова і Оксана Москаленко більше не виступають за збірну України
Катерина Бех, Ольга Абрамова і Оксана Москаленко більше не виступають за збірну України

Якими були мотиви даного рішення, і якими моральними і юридичними принципами керувалися люди, які на той час його приймали, залишається незрозумілим. Втім, вже за декілька годин всі троє дівчат відправилися на кордон з Угорщиною, з перетином якого їм і допоміг Володимир Бринзак.

Власне тому інформацію, яку надав функціонер в інтерв’ю Суспільне.Спорт, не відповідала дійсності, на що бурхливо відреагували самі спортсмени і частина біатлонної спільноти. Одним з найбільш різких у висловлюваннях на той час був капітан чоловічої збірної України Дмитро Підручний, який іронічно зазначив в одному зі своїх дописів, що це була «остання брехня Бринзака».

На цьому історія з ексросіянками завершилась, всі троє дівчат були виключені зі складу збірної України, а Підручний в свою чергу, наприкінці квітня в одному з інтерв’ю заявив, що має намір брати участь у виборах президента ФБУ. На той час Дмитро встиг понести службу в Нацгвардії, проте про завершення спортивної кар’єри мова не йшла.

Сама ж звітно-виборна Конференція за планом мала відбутися 18 травня, проте рішенням Президії ФБУ її було перенесено до закінчення військового стану. Обґрунтовано це було тим, що на той час неможливо було зібрати делегатів, крім того були складнощі з внесенням інформації до державних реєстрів щодо зміни керівника громадської організації.

Зазначалося, що нова Конференція має відбутися за три місяці після завершення воєнного стану в Україні, але не більше ніж через один рік після першочергової дати. До того часу президент і Президія мали б продовжувати виконувати свої функції. Заперечень щодо даного рішенням публічно ніхто не висловлював, а тому з початку літа команда приступила до тренувань, а пристрасті навколо виборів дещо згасли.

Проте вже в липні, у розпал підготовчого періоду, за словами Володимира Бринзака він написав заяву на звільнення, і повністю відійшов від керування федерацією. Де-факто після цього управлінням організацією та взаємодією з командою займався генеральний секретар ФБУ Роман Бондарук.

Володимир Бринзак йде з поста президента через 24 роки на посаді / Фото - Біатлон майбутнього

У вересні 2022 року, напередодні чемпіонату України з літнього біатлону, стало відомо, що Президією ФБУ було ухвалено рішення провести ХII звітно-виборну Конференцію 14 листопада. Це рішення, зокрема, розкритикував Дмитро Підручний, який на той час вже на повну готувався до майбутнього сезону.

Зрозуміло, що проведення даної Конференції фактично за два тижні до старту нового сезону – не є надто вдалою ідеєю, адже багато хто з потенційних учасників виборчого процесу в цей час залучений до активного тренувального процесу, а часу на адаптацію для нового керівництва перед стартом сезону залишиться не так багато.

Тим не менш, це рішення було ще раз підтверджено Президією на засідання від 5 листопада 2022 року, а отже вибори мають відбутися, а ФБУ зовсім скоро має отримати нового очільника. Серед кандидатів на посаду президента наразі відомо про два імені – Дмитро Підручний та Іван Крулько. І якщо перший кандидат добре відомий широкому загалу, то про Івана Крулька знають далеко не всі.

Іван Крулько і Дмитро Підручний боротимуться за крісло президента федерації біатлону України

То хто ж найближчим часом може очолити найуспішніший зимовий вид спорту в Україні?

  • Дмитро Підручний

Дмитро Підручний у свій 31 рік є першим в історії України чемпіоном світу з біатлону, і загалом одним з найтитулованіших українських біатлоністів-чоловіків. І хоч на рахунку Дмитра, окрім золота чемпіонату світу, не так багато особистих нагород, в останні роки біатлон в Україні асоціюється в першу чергу саме з ним.

Не дивлячись на активну передвиборну компанію, в одному з останніх інтерв’ю Підручний заявив, що завершувати спортивну кар’єру він наразі не збирається, і в цьому сезоні ще планує брати участь у змаганнях. Тобто у випадку перемоги на виборах вимальовується така собі концепція «бігаючого президента».

В цілому, це досить логічне рішення, адже Дмитро все літо тренувався, перебував з командою на зборах, які фінансувалися Міжнародним союзом біатлоністів та Міністерством молоді та спорту, та і загалом має відповідальність перед тренерським штабом та партнерами по команді, які розраховують на його допомогу цього сезону саме на біатлонних трасах.

Дмитро Підручний в цьому сезоні також планує брати участь у змаганнях

До того ж не варто забувати про діючий контракт Дмитра з Національною гвардією України, за яким спортсмени мають право на відстрочку від служби лише на період тренувальних зборів та змагань. Зокрема, про це писала капітан жіночої збірної України з біатлону Олена Білосюк, кандидатуру якої також було висунуто для участі у виборах президента ФБУ, але у підсумку сама спортсменка відмовилася від даної ідеї.

Проте наскільки ефективним буде управління федерацією у телефонному режимі, і чи є людина, яка зможе повноцінно замінити Дмитра на період сезону у кріслі президента – наразі невідомо. Як і невідомо, з якою програмою Підручний йде на вибори. На відміну від того ж Жана Беленюка, який балотується на посаду президента НОК України, Дмитро не став публічно демонструвати своє бачення розвитку біатлону до виборів, а вирішив представити його безпосередньо делегатам на Конференції.

Сам факт участі спортсмена у Конференції 14 листопада є також досить цікавим моментом, адже наразі вся команда проводить важливий заключний тренувальний збір на снігу в норвезькому Тріксілі. Пропуск навіть частини даного збору може негативно вплинути на результати спортсмена безпосередньо під час сезону. Хоча сам Дмитро офіційною причиною пропуску тренувального процесу називає зовсім не участь у виборах, а проблеми з коліном.

Немає чіткої інформації і про майбутню команду Дмитра, проте публічну підтримку йому, як кандидату, вже висловив почесний президент ФБУ Микола Томенко. Крім того відомо, що Підручного підтримує екскапітан чоловічої збірної України, а нині представник Міністерства молоді та спорту Сергій Сєднєв, а також віцепрезидент ФБУ Руслан Голуб. Також публічно про підтримку Дмитра на виборах президента заявила Волинська обласна федерація біатлону.

Слід зазначити, що Дмитра підтримують і більшість спортсменів національної збірної. У організованому комісією атлетів голосуванні напередодні проведення Конференції біатлоніст набрав близько 65% голосів з 30 учасників голосування.

  • Іван Крулько

Конкуренцію Підручному на виборах складе народний депутат України, перший заступник голови комітету з питань бюджету у Верховній Раді України IX скликання Іван Крулько. Як вже зазначалося раніше, про Івана Крулька широкому загалу відомо не так багато, хоча вперше його ім’я в біатлонних колах з’явилося ще декілька років тому, коли розпочинався масштабний проект з будівництва біатлонного стадіону в Буковелі.

Саме тоді Крулько зі ще декількома народними депутатами активно лобіювали виділення коштів на даний проект, який дасть можливість мати в Україні повноцінний стадіон категорії А. Наразі будівництво біатлонного комплексу в Буковелі триває. Восени цього року було повністю заасфальтоване стрільбище, а також верхня частина траси.

Крім того брат Івана Крулька Василь очолює Закарпатську регіональну федерацію біатлону, за яку наразі, зокрема, виступають Анастасія та Олександра Меркушині. Загалом саме з приходом братів Крульків на Закарпатті і почав розвиватися біатлон, з’явилися секції, почали проводити дитячі змагання.

Іван і Василь Крулько, а також сестри Меркушини на дитячих змаганнях на Закарпатті

Втім, як і у випадку з Дмитром Підручним, програму кандидата, а також команду з якою Крулько планує працювати на чолі Федерації біатлону суспільству представлено не було.

У вересні цього року під час чемпіонату України з літнього біатлону в Яворові Крулько за підтримки Володимира Бринзака проводив зустріч з тренерами та спортсменами національної збірної, де були окреслені основні напрямки розвитку біатлону за його баченням. В першу чергу – це відновлення пошкодженої інфраструктури внаслідок війни та добудова незавершених об’єктів, як от в Буковелі. Втім, деталі про можливі джерела фінансування задля реалізації цих амбітних планів та інші важливі нюанси Крулько пообіцяв представити безпосередньо делегатам Конференції. 

Зрозуміло, що скоріше за все, на Конференції кандидатуру Крулька підтримає діюче керівництво федерації біатлону. Крім того, можна спрогнозувати, що як мінімум дві обласні федерації проголосують саме за народного депутата, а саме Закарпатська та Чернігівська.

  • Заключення

В цілому ж на даний момент бачиться, що кандидати мають досить рівні шанси на перемогу, а вирішальним може стати кожен голос. Хочеться сподіватися, що в цьому випадку перемогу здобуде той кандидат, чиє бачення розвитку біатлону, програма та команда будуть більш переконливими для делегатів, а не той, хто матиме більший адмінресурс або ж відоміше ім’я.

В будь якому випадку, хто б не зайняв крісло президента федерації, можна впевнено сказати, що на український біатлон чекають великі зміни. Позитивними вони будуть чи ні – дізнаємося вже найближчим часом, адже не за горами сезон, а разом з ним нові перемоги, поразки, проблеми та виклики для української команди та її керівництва.

Максим Чеберяка, XSPORT.ua

Рейтинг:
(Голосів: 9)

Коментарі 0

Увійти
Залишати коментарі на сайті дозволяється тільки при дотриманні правил.

X-Video: