МОК: «Участь нейтральних спортсменів з паспортом рф та рб на Олімпіаді у Парижі 2024 року поки не обговорювалася»

В організації спробували відповісти на всі питання, які стосуються України, росіїї та війни
03 лютого 09:10
МОК: «Участь нейтральних спортсменів з паспортом рф та рб на Олімпіаді у Парижі 2024 року поки не обговорювалася»
Фото: Twitter
Міжнародний олімпійський комітет (МОК) опублікував величезну заяву, в якій спробували відповісти на всі можливі питання, щодо росіян та білорусів, можливого бойкоту українцями Олімпіади у Парижі, розповіли про підтримку України та санкції до представників країн-терористів.Про підтримку України та українських спортсменів МОКом.

— Ми розуміємо прагнення підтримати українських спортсменів та українську олімпійську спільноту, які разом з усіма іншими українцями страждають від війни. Олімпійський комітет та олімпійське співтовариство у більш широкому плані також мають обов’язкове зобов’язання дотримуватися Олімпійської хартії та, ширше, міжнародних норм прав людини, які забороняють дискримінацію. 

Коли держави так відверто ігнорують права людини, ми маємо більший обов’язок підтримувати наші спільні цінності.

Про ухвалену Генеральною Асамблеєю ООН резолюції «Спорт як фактор сталого розвитку».

— У цій резолюції визнається, що «великі міжнародні спортивні заходи мають проводитися у дусі миру, взаєморозуміння та міжнародного співробітництва, дружби та терпимості, без будь-якої дискримінації та слід поважати об'єднуючий та примирливий характер таких заходів».

Резолюція «визнає Олімпійську хартію і те, що будь-яка форма дискримінації несумісна з належністю до Олімпійського руху». Ця резолюція була ухвалена консенсусом усіма державами-членами ООН, включаючи уряди України та росії.

Загроза бойкоту Олімпійських ігор, яку розглядає НОК України, суперечить засадам Олімпійського руху та принципам, які він відстоює. Бойкот є порушенням Олімпійської хартії, яка зобов'язує НОК «брати участь в Іграх Олімпіади». Як показала історія, попередні бойкоти не досягли своїх політичних цілей і служили лише для покарання спортсменів, які бойкотують НОК.

Про критику Зеленським і НОКом України МОКа щодо допуску росіян та білорусів до змагань.

— Вкрай сумно загострювати цю дискусію загрозою бойкоту на передчасному етапі. Участь окремих нейтральних спортсменів із російським чи білоруським паспортом на Олімпійських іграх у Парижі 2024 року поки що не обговорювалася. МОК має взяти до уваги «серйозні побоювання», виражені двома спеціальними доповідачами Ради ООН з прав людини.

Ми закликаємо МОК прийняти рішення в цьому напрямку та йти далі, забезпечуючи недискримінацію будь-якого спортсмена за ознакою національності.

Про відсторонення у минулому з Олімпійських ігор Південної Африки у 1970-х і 1980-х роках.

— Санкції ООН проти росії та білорусі наразі не діють.

В Олімпійських іграх у Барселоні 1992 року брали участь спортсмени з колишньої Югославії. У той час – на відміну від сьогоднішньої ситуації – проти Федеративної Республіки Югославії були введені санкції Організації Об’єднаних Націй, які закликали всі держави-члени: «Вжити необхідних заходів для запобігання участі осіб або груп у спортивних заходах на їхній території. представляючи Союзну Республіку Югославію».

Однак навіть за цього режиму санкцій ООН, участь «незалежних спортсменів» зрештою була дозволена на Олімпійських іграх у Барселоні 1992 року та узгоджена з ООН.

Виключення Південної Африки ґрунтувалося на санкціях ООН. Апартеїд (офіційна політика расової дискримінації – прим. XSPORT) також практикувався у південноафриканському спорті.

Ці санкції ООН стосувалися всіх сфер життя. МОК прийняв таке рішення слідом за ООН. Звичайно, МОК завжди поважає санкції ООН. Через такі санкції ми зараз не можемо підтримувати спортсменів низки НОК.

Про звинувачення українських чиновників МОК у пропоганді.

— МОК рішуче відкидає наклепницькі заяви подібного роду з боку деяких українських офіційних осіб. Вони абсолютно неприйнятні і не можуть бути основою для будь-якої конструктивної дискусії.

Про поїздку Томаса Баха на передову.

— Президент МОК відвідав Україну влітку 2022 року на запрошення НОК. Під час цього візиту він зустрівся зі спортсменами, які постраждали від війни, був свідком зруйнованої спортивної інфраструктури, а також зустрівся з президентом Зеленським для широкого обговорення. Після цього візиту вони також обмінялися телефоном. 

Наразі планів щодо нового візиту в Україну немає.

Про загибель українських спортсменів на війні з росією.

— МОК висловлює найщиріші співчуття їхнім родинам і друзям, а також українському народу. МОК зайняв дуже рішучу позицію проти війни, рішуче її засудивши, запровадивши санкції проти держав і урядів росії та білорусі через кілька годин після її початку 24 лютого 2022 року.

МОК твердо стоїть на цій кристально чіткій позиції. І ця позиція ґрунтується на солідарності з Олімпійською спільнотою України, яку Олімпійський рух підтримував із самого початку війни і буде підтримувати.

Про допуск російських і білоруських спортсменів на Олімпіаду у Парижі.

— Це передчасно. Рішення про участь спортсменів з російським або білоруським паспортом на Олімпіаді у Парижі 2024 року не прийнято. Йдеться про їх участь у міжнародних змаганнях в Азії у майбутньому літньому спортивному сезоні. 

У жодному з опублікованих МОК документів ви не знайдете згадки про Олімпійські ігри в Парижі 2024 року для спортсменів з російським чи білоруським паспортом. Щодо українських спортсменів, однак, є повне зобов’язання докласти всіх зусиль солідарності, щоб мати сильну команду від НОК України в Парижі 2024 та Мілані Кортіна 2026.

Ми не можемо міркувати над цим питанням, навіть не знаючи, чи буде зроблений перший крок і як буде зроблений. Але одна річ дуже зрозуміла: ми не говоримо про російських чи білоруських спортсменів, ми говоримо про нейтральних спортсменів, які поважають суворі умови, які ми встановили, включаючи відсутність ідентифікації з їхньою країною та НОКом, а також повне дотримання антидопінгових правил.

Про те, як буде проходити відбір «нейтрального» російського чи білоруського спортсмена.

— Наразі триває дослідження первинної концепції умов участі. Жодного рішення не прийнято. Те, як можуть виглядати деталі, потрібно буде опрацювати та прийняти рішення. На цьому етапі намагатися відповісти на це питання передчасно.

Про «нейтральних» спортсменів у командних видах спорту. 

— Це є частиною обговорень на етапі дослідження. Однак ясно те, що нейтральні спортсмени не можуть асоціювати себе з прапором, гімном, кольорами чи будь-якою ідентифікацією своїх країн і НОК.

Про остаточне рішення щодо допуску російських та білоруських спортсменів на ОІ-2024.

— МОК продовжить вивчення концепції шляхом двосторонніх консультацій з кожною міжнародною федерацією, яка є єдиним органом для її міжнародних змагань. Подальші деталі та терміни можна буде визначити лише після проведення цих консультацій.

Про додаткові квоти для російських спортсменів під час азійської кваліфікації.

— Олімпійська рада Азії окреслила можливий шлях кваліфікації для спортсменів з російським або білоруським паспортом. OCA також чітко розвіяла будь-які побоювання, що азіатські спортсмени втратять квоти. У той час як деталі все ще розглядаються, у співпраці з міжнародними федераціями ясно, що азіатські спортсмени не програють ні в кваліфікаційних місцях, ні в перспективах на медалі.

Про російських і білоруських спортсменів, які пропустили кваліфікаційний відбір на ОІ.

— Деякі кваліфікаційні змагання в кількох видах спорту вже відбулися. МОК не проситиме МФ (Міжнародні федераціії – прим. XSPORT) адаптувати свої системи кваліфікації заднім числом, щоб виділити додаткові квоти спортсменам із російським чи білоруським паспортом, які втратили можливість кваліфікації через війну.

Про заяву президента окр позднякова, що російські спортсмени повинні виступати без обмежень.

— Санкції проти держав і урядів росії та білорусі не підлягають обговоренню. Вони були підтверджені нещодавнім Олімпійським самітом 9 грудня 2022 року. Це:

  • Жодних міжнародних спортивних подій, організованих або підтриманих МФ чи НОК у росії чи білорусі.

  • Ніяких прапорів, гімнів, кольорів чи будь-яких інших символів цих країн не буде показано на будь-якому спортивному заході чи зустрічі, включно з усім місцем проведення.

  • Жоден російський чи білоруський уряд чи державний чиновник не повинен бути запрошений або акредитований на будь-який міжнародний спортивний захід чи зустріч.

Про підтримку війни спортсменом до або під час Олімпіади.

— Як зазначено в основній концепції щодо умов участі, лише спортсмени, які повністю поважають Олімпійську хартію, братимуть участь. Така поведінка несумісна з Олімпійською хартією.

Про відмову спортсменів змагатися з російськими чи білоруськими атлетами.

— Протягом останніх тижнів і місяців ми бачили, як українські спортсмени змагалися з нейтральними спортсменами з російським чи білоруським паспортом. Буквально у січні 2023 року Australian Open виграв нейтральний спортсмен з білоруським паспортом.

У першому раунді навіть відбувся поєдинок між українцем і гравцем з російським паспортом. Професійні спортивні ліги та тури по Європі та Північній Америці дотримуються такої концепції, наприклад, теніс і велоспорт.

Ми очікуємо, що всі НОКи та їхні спортсмени, які беруть участь в Олімпійських іграх, повністю дотримуватимуться Олімпійської хартії.

Про допінг-тест білоруських і російських спортсменів під час відсторонення від змагань.

— Президент Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA) поінформував Олімпійський саміт у грудні минулого року, що з 1 січня 2021 року по грудень 2022 року було проведено 31 112 антидопінгових тестів російських спортсменів під час і поза змаганнями. Ці тести були координується різними організаціями під їх відповідними повноваженнями, і всі зразки аналізувалися та продовжують аналізуватися в акредитованих WADA лабораторіях за межами росії. Програма продовжується.

У основній концепції щодо умов участі МОК зазначив, що лише спортсмени, які повністю дотримуються Всесвітнього антидопінгового кодексу та всіх відповідних антидопінгових правил і положень, матимуть право. Необхідно провести індивідуальні перевірки для всіх заявлених спортсменів.

Про думку, що МОК на боці росії у допінговому скандалі.

— У всіх своїх рішеннях МОК дотримується Всесвітнього антидопінгового кодексу та Олімпійської хартії та намагається підтримувати індивідуальне правосуддя якнайкраще відповідно до принципів прав людини.

Що стосується системної допінгової схеми в росії навколо Зимових Олімпійських ігор у Сочі 2014 року, МОК наклав найсуворішу санкцію з доступних, усунувши Олімпійський комітет росії від участі в Пхенчхані 2018 і наклавши штраф у розмірі 15 мільйонів доларів.

Подальші порушення Всесвітнього антидопінгового кодексу належали виключно до компетенції Всесвітнього антидопінгового агентства, якому довелося відчути, що його санкції були послаблені рішенням Спортивного арбітражного суду (CAS). На зимових Олімпійських іграх у Пекіні 2022 року і МОК, і WADA звернулися з проханням скасувати рішення Дисциплінарного антидопінгового комітету РУСАДА про скасування тимчасової дискваліфікації щодо тодішньої 15-річної російської фігуристки, але такі прохання були відхилені CAS.

Враховуючи таку історію використання допінгу в росії, МОК у ході поточної дискусії встановив суворі антидопінгові умови для кожного окремого спортсмена з російським чи білоруським паспортом, який бажає брати участь у змаганнях як нейтральний спортсмен.

Санкції: Існують санкції МОК проти російського та білоруського урядів і держав, і вони не підлягають обговоренню.

А. Санкції

1. Жодних міжнародних спортивних подій, організованих або підтриманих МФ чи НОК у росії чи білорусі.

2. Ніяких прапорів, гімнів, кольорів чи будь-яких інших ідентифікаційних знаків цих країн на будь-якому спортивному заході чи зустрічі, включно з усім місцем проведення.

3. Жоден російський чи білоруський уряд чи державний чиновник не повинен бути запрошений або акредитований на будь-який міжнародний спортивний захід чи зустріч.

В. Солідарність

Існує безпрецедентна солідарність олімпійського руху з українськими спортсменами та українською олімпійською спільнотою, щоб мати сильну команду від НОК України на Олімпійських іграх у Парижі 2024 та на зимових Олімпійських іграх у Мілані Кортіна 2026. МОК створив Фонд солідарності. на допомогу олімпійській спільноті в Україні. Цей фонд допомоги зараз становить понад 7,5 мільйонів доларів США, і понад 3000 спортсменів отримують підтримку.

С. Участь спортсменів з російським або білоруським паспортом

Що стосується окремих спортсменів з російськими чи білоруськими паспортами, то Олімпійський рух твердо відданий об’єднавчій місії Олімпійського руху, особливо в ці часи розколу, протистояння та війни.

До всіх спортсменів слід ставитися без будь-якої дискримінації відповідно до Олімпійської хартії. Уряди не повинні вирішувати, які спортсмени можуть брати участь у яких змаганнях, а які ні.

Жоден спортсмен не повинен бути позбавлений права брати участь у змаганнях лише через його паспорт.

Таким чином, необхідно додатково вивчити шлях участі в змаганнях окремих спортсменів з російськими чи білоруськими паспортами на суворих умовах.

Ці суворі умови полягають у наступному:

  • Спортсмени брали б участь у змаганнях як «нейтральні спортсмени» і жодним чином не представляли свою державу чи будь-яку іншу організацію у своїй країні, як ми бачили в січні 2023 року на Australian Tennis Open, де спортсмени з України, а також спортсмени з росіянами та білорусами паспорт змагалися разом. Жіночий турнір виграла спортсменка з білоруським паспортом. У першому раунді навіть відбувся поєдинок між українцем і гравцем із російським паспортом. Професійні спортивні ліги та тури по Європі та Північній Америці дотримуються схожої концепції, наприклад, теніс і велоспорт.

  • Брали участь лише спортсмени, які повністю поважають Олімпійську хартію.

    Це, зокрема, означає:

По-перше, змагатися могли лише ті, хто не діяв проти миротворчої місії МОК, активно підтримуючи війну в Україні.

По-друге, лише спортсмени, які повністю дотримуються Всесвітнього антидопінгового кодексу та всіх відповідних антидопінгових правил і положень, матимуть право. Необхідно провести індивідуальні перевірки для всіх заявлених спортсменів.

У випадку, якщо будь-який спортсмен не дотримується критеріїв прийнятності або не дотримується суворих умов участі, як викладено вище, МФ та/або відповідний організатор спортивного заходу повинні негайно усунути його від змагань, відсторонити від подальших змагань і повідомити про цей інцидент передати МОК для розгляду щодо подальших заходів і санкцій.

Зараз ця концепція досліджується, зокрема для змагань в Азії. Олімпійська рада Азії запропонувала спортсменам з російським і білоруським паспортом доступ до азіатських змагань.

Однак на цей момент рішення не прийнято, і рекомендації від лютого 2022 року залишаються в силі.

Про рішення МОКу, яке було прийнято у лютому 2022 року.

— У лютому 2022 року МОК і олімпійський рух відреагували одразу після того, як росія за підтримки білорусі почала війну в Україні.

МОК зробив три заяви:

  • 25 лютого 2022 року: Виконавчий комітет МОКу закликає всі міжнародні федерації перенести або скасувати свої спортивні заходи, які зараз заплановані в росії чи білорусі.

  • 28 лютого 2022: Виконком МОКу рекомендує не допускати до участі російських і білоруських спортсменів і офіційних осіб.

Наші дії були подвійними: санкції з одного боку і захисні заходи з іншого.

МОК засудив кричуще порушення олімпійського перемир'я в день вторгнення. МОК ввів санкції проти держав і уряду росії та білорусі, відповідальних за цю війну. У той же час МОК також був змушений вжити заходів захисту, щоб забезпечити цілісність міжнародних змагань і безпеку спортсменів і офіційних осіб, у тому числі російських і білоруських спортсменів.

Ситуація полягала в тому, що уряди по-різному вирішували, хто може брати участь у міжнародних змаганнях. Були уряди, які забороняли спортсменам зі своєї країни брати участь у будь-яких змаганнях з російськими чи білоруськими спортсменами. Були й інші уряди, які погрожували позбавити фінансування будь-якого спортсмена, який братиме участь у таких змаганнях. Були також уряди, які чинили громадський і політичний тиск на національні олімпійські комітети та національні спортивні федерації.

Ця ситуація поставила МОК і міжнародні федерації перед нерозв'язною дилемою. МОК повинен був усвідомити, що його місія об'єднати весь світ у мирному змаганні більше не може бути виконана. З цієї причини МОК був змушений рекомендувати не допускати російських і білоруських спортсменів і офіційних осіб до міжнародних змагань або принаймні заборонити будь-яку ідентифікацію їхньої національності.

Олімпійський рух привітав ці рекомендації та їх дотримувався.

З оригіналом докладу можнай ознайомитися на сайті olympics.com.

Денис Сєдашов
Рейтинг:
(Голосів: 0)

Коментарі 1

Увійти
Залишати коментарі на сайті дозволяється тільки при дотриманні правил.
3 лютого 2023р. 22:54
Смешно читать. Выворачиваются, изворачиваются, а по конечному результату, что в лоб, что по лбу-все равно по голове. Они их берут на Олимпиаду. Во сколько это обойдётся оркам-это не важно. За свой престиж и свои понты они за ценой не построят. Обидно за наших. Бубка, как член МОК, в рот воды набрал. Наши чинуши с минмолодьспорт просто без действуют на международном уровне и толку внутри страны, бьют себя в грудь и рассказывают, какие они герои. Конечно любое действие или бездействие имеет свою фамилию и имя. Придёт время когда получим конечный результат по участию спортсменов из мордера, они, я уверен, будут названы. Но вот, что уж после пить Боржоми, когда печень уже не функционирует? Риторический вопрос.

X-Video: