«Все йде до кінця». Олімпійський вид спорту вбивають - український чемпіон намагається його захистити

Павло Тимощенко не розуміє логіку того, що відбувається
Павло Тимощенко / Фото - facebook.com/WorldPentathlon

Майстерний воїн повинен добре бігати, стрибати, боротися, метати спис і диск. Саме тому в древньої Греції не було нічого престижніше, ніж виграти Олімпійські ігри в пентатлоні, п'яти змаганнях.

У 1896 році в Афінах відбулися перші Ігри нашого часу. І засновник сучасного олімпійського руху П'єр де Кубертен хотів повернутися до витоків - визначати кращого воїна.

Їзда верхи на коні, володіння холодною і вогнепальною зброєю, подолання вплав водних перешкод і пересування бігом по пересіченій місцевості. Сучасне п'ятиборстві, на його думку, повинно було «стати гідною перевіркою моральних якостей людини, його фізичних можливостей і навичок, і таким чином визначити ідеального, різнобічного атлета».

В історії незалежної України тільки один «різнобічний атлет», «штучний воїн» зумів піднятися на п'єдестал Олімпійських ігор в сучасному п'ятиборстві. Їм став Павло Тимощенко.

Він виступав в Пекіні-2008, Лондоні-2012, Ріо-де-Жанейро-2016 і Токіо-2020. Фактично, він - особа цього виду спорту в Україні. І він не боїться виступати проти того, що йому не подобається.

В кінці листопада в Монако відбувся Конгрес Міжнародного союзу сучасного п'ятиборства (UIPM). Крім обрання президента Клауса Шорманна на вже восьмий термін (прогресивний і конкурентний підхід), було прийнято рішення прибрати з програми пентатлона конкур, і запустити старт консультацій з нової п'ятої дисципліни.

Після Парижа-2024 сучасне п'ятиборстві більше не буде колишнім. І для багатьох його взагалі не стане.

«Все йде до кінця п'ятиборства. Якщо ви почуєте заяви керівництва Міжнародного союзу сучасного п'ятиборства (UIPM), то вони скажуть, що це новий шлях розвитку. Але більше це схоже на застій в СРСР: зараз ми всіх подолаємо, хоча насправді проблеми у нас всередині ».

Досить жорстка позиція Тимощенко, але його можна зрозуміти - у спортсменів, тренерів накопичилося достатньо питань, на які, судячи з усього, нікому відповідати.

Українська федерація була однією з тих, хто відкрито заявляв про бажання зберегти колишній формат, але її не почули.

Конгрес відбувся, правда, за словами Тимощенко, скоріше був фікцією, ніж бажанням дійсно щось обговорювати :

«Він проходив в онлайн-режимі. Якщо вірити заявам UIPM, то був супер-відкритим.

Таких федерацій в світі, які були готові відкрито сказати, що вони підтримую верхову їзду, що вони проти її виключення було трохи, буквально десяток у всьому світі. Ну а тих, хто відкрито говорить про виключення - їх практично немає. Вони чомусь бояться заявити про свою думку. Напевно, знають, що не мають рації.

Цей Конгрес хоч і був онлайн, але був закритим: ніхто не міг послухати, подивитися, як там проходило засідання, хто з чим виступав - ніхто цю інформацію не розголошує. Але ми спілкуємося, і, кажуть, нашої Федерації дали на слово дві хвилини. При цьому, перервали виступ, фактично, не давши договорити. Зате президент або секретар UIPM могли говорити 10 хвилин.

Повторні питання не розглядалися, порушувалися постійно права. Багато серед федерацій, які голосували проти змін, запитували слово - а їм відмовляли, говорили, що слово можуть дати тільки після голосування, що, безумовно, є порушенням.

На Конгресі були федерації, які залишилися не згодні. Вони зараз подали апеляцію до суду Лозанни. Тому що питання про верхову їзду виник спонтанно. Була порушена процедура подачі для розгляду на Конгресі.

Для нього необхідно 30 днів, а вони подали за 21 або 24 дня. Не було ніяких обговорень в комітетах спортсменів, тренерів, не було ніякого розгляду заздалегідь, тобто, виконком сам прийняв це рішення.

Фактично, вони порушили цим статут, в якому написано, що потрібно мінімум 30 днів і що повинні проходити дебати перед тим, як виносити таке рішення.

У UIPM посилаються на те, що це форс-мажор. Форс-мажор - це якась інформація з МОК, яка, по суті, не підтверджена жодним документом. Нам кажуть, що ми просто повинні їм вірити.

Але на сайті МОК чітко написано, що UIPM сам запропонував процес заміни верхової їзди в сучасному п'ятиборстві, МОК цього не пропонував ».

Так, головна страшилка UIPM - це те, що якщо сучасне п'ятиборстві виключать з програми Олімпійських ігор, то воно помре, без грошей від МОК підтримувати його існування буде неможливо. Страшилка, яка, варто визнати, звучить досить реалістично.

Проблеми цього виду спорту - дорожнеча і достатня непопулярність. Позбавлення від конкуру покликане вирішити обидві проблеми.

Але може і не вирішити. Ніхто не знає напевно.

Тимощенко визнає, хоч і присвятив цьому спорту все життя, хоч і є чемпіоном Європи та світу, призером Олімпіади, але все одно може не до кінця сприймати ситуацію. Ось тільки немає ніяких спроб переконати в необхідності рішення прибрати верхову їзду - ніякої статистики, яка підтверджує правильність подібного ходу.

Тобто, біг, стрілянина, плавання, фехтування і верхова їзда як з'єдналися ще П'єром де Кубертеном, так в різних форматах були пов'язані між собою більше ста років. І ось, без аналізу, обговорень, опитувань різко приймається рішення все кардинально змінити.

Дивно.

«UIPM заявляє, що верхова їзда є перешкодою для розвитку п'ятиборства, це головний їх критерій. Я хочу висловити свою незгоду, хоча б тому, що ніякої аналітичної інформації, що верхова їзда заважає сучасному п'ятиборію, немає.

Так, проведення верхової їзди - це дорого, в цьому є логіка. Але в UIPM якось забувають, що вони нічого не зробили, щоб зменшити цю фінансове навантаження.

У нас немає якихось спонсорів, у нас з календарем вічно проблема, тому що складно знайти тих, хто буде проводити якісь змагання.

Популярність в світі залежить не тільки від правил і форматів. Просто подивіться на кількість передплатників в Instagram - там їх 12 тисяч. Це смішно.

Чомусь цю статистику в UIPM не хочуть піднімати, а змінити формат - це відразу.

Але найцікавіше те, що якщо ви захочете дізнатися який вид спорту пропонується на заміну, то ви ніде цю інформацію не знайдете. Тому що у UIPM немає того спорту, який замінить верхову їзду. Вони тільки почали процес, тільки в грудні повинні закінчити розгляд тих пропозицій, які повинні замінити верхову їзду. Це найдивніше.

Тобто, якщо є якесь рішення, то до нього варто підготуватися. Але цього немає. В якійсь мірі, мені здається, UIPM сам собі риє «могилу», тому що якщо вони не зможуть знайти гідну заміну, то вже в програшній ситуації ».

Тимощенко вже 35 років. У нього були серйозні проблеми з підготовкою до Олімпіади в Токіо. Він набрав форму, але потім в плани втрутилася пандемія і Ігри перенесли, всіх закрили на карантині.

Вихід з нього - перелом руки після падіння на велосипеді, потім травма ахіллова сухожилля і операція на ньому. За шість тижнів до старту сезону він тільки приступив до тренувань, хоч так і не встиг повністю відновитися - просто потрібно було завойовувати ліцензію на Олімпіаду.

І ось, форсувавши підготовку, він зумів кваліфікуватися в Токіо, Йшов в першій десятці, але метушливий лазер-ран не дав шансів поборотися за більш високі місця (Павло дав зрозуміти, що організація цієї дисципліни - тема для окремої розмови).

З огляду на все це, Не дивно, що зараз Павло взяв «творчу відпустку». Можливо, нам ще пощастить побачити його в Парижі, але ось після, якщо в пентатлоні все ж з'явиться новий вид спорту - немає, там Тимощенко не буде.

«Точно не буду переходити на нову дисципліну. У моєму віці це взагалі нерозумно. Новий вид спорту - їм можна буде оволодіти, але це складно. Я визначився, що сучасне п'ятиборство для мене в якійсь мірі припинить існувати.

Але найбільше мені цікаво що буде з тими спортсменами, які зараз в розквіті сил. Вони можуть далі виступати, але що їм робити після 2024 року, що їм робити далі? Також питання до тренерам, чи готові вони довчитися або їм потрібно буде знайти кого-то, хто буде тренувати нову дисципліну? Дуже багато загадок. Логіку дуже складно простежити ».

У Токіо-2020 від України виступав один лише Тимощенко. Здавалося б, звучить як провал. Але після Ігор були чемпіонати Європи. На змаганнях до 19 років золото завоював Роман Попов, На ЧЄ до 24 років наша збірна зібрала повний комплект медалей: бронзу, срібло і золото Максима Агарушева Тимощенко з сумом передбачає, що зміни не посприяють тому, щоб ці таланти зуміли себе реалізувати :.

«Та молодь, яка зараз займається сучасним п'ятиборством, їй варто вже зараз поєднувати з шостим видом спорту або як? Багато питань, на які в UIPM можуть вам відповісти, а можуть і ні. Поки не відповідають.

Мені здається, коли система постійно нестабільна, то дуже складно пристосовуватися. І для української дійсності ці зміни, вони завжди дуже складні ».

Чи не найприємніший погляд на ситуацію. І це слова людини, який дійсно закоханий в свій вид спорту. Ця любов передалася йому від батька, з нею Павло Тимощенко пройшов через чотири Олімпіади, не один рік протримався в топі світового пентатлона.

А тепер каже, що для нього сучасне п'ятиборстві може померти. Це точно ті зміни, які він і інші п'ятиборці заслужили?

Додайте xsport.ua до обраних джерел у Google News підписатися