Вчора 19
Сьогодні 14

Буліти замість пенальті, чистий час і тимчасові заміни: найоригінальніші ідеї змін правил футболу

Розповідаємо про дуже незвичайні варіанти
25 квітня 2023р. 23:04

Кажуть, що найкраще – ворог хорошого, але з цим погодяться далеко не всі. Іноді людям хочеться вносити зміни навіть в такі класичні та досконалі речі, як правила гри в футбол. Деякі з таких ідей так і залишаються ідеями, а інші навіть приживаються в певних куточках світу. Пропонуємо згадати кілька найоригінальніших і популярних ідей зміни правил футболу, які озвучувалися на досить високому рівні, а деякі навіть втілювалися в життя.

Буліти замість пенальті

Ідея заміни класичних пенальті на так звані футбольні буліти прийшла з Північної Америки в 90-х роках минулого століття. В Сполучених Штатах і Канаді соккер – далеко не спорт номер один. За популярністю його випереджають, як мінімум, баскетбол, бейсбол, хокей і американський футбол. Відвідуваність матчів МЛС була, та й в принципі залишається, досить низькою, особливо якщо порівнювати з іншими, популярними за океаном видами спорту. Для того, щоб підвищити глядацький інтерес до цієї незрозумілої і нудної для американського глядача гри, ліга вирішила трохи підігнати правила футболу під звичні для місцевої публіки видовища. Наприклад, в перших сезонах МЛС момент закінчення гри визначав не арбітр, а зворотній відлік на секундомірі, як це відбувається в баскетболі або хокеї. Але головною фішкою, яка перетворювала футбол в соккер, були післяматчеві буліти, які пробивалися в разі, якщо основний час поєдинку закінчувався внічию.

Правила виконання американського аналога пенальті були дуже простими. М'яч встановлювався в 32 метрах від воріт, і атакуючому гравцеві давалося 5 секунд, щоб добігти до воріт і реалізувати вихід сам на сам з воротарем.

Ідея футбольних булітів дуже подобалася легендарному нідерландцю Йохану Кройфу, який в кінці кар'єри встиг пограти в МЛС. Він навіть заявляв, що реалізувати цю ідею варто спробувати і в європейському футболі. Однак, в результаті така дивина не те, що не була випробувана в Європі, але згорнулася навіть на американському континенті. Від експерименту з булітами в МЛС вирішили відмовитися в 1999 році, і, таким чином, він проіснував лише чотири роки.

Чистий ігровий час

Ця ідея теж стара як світ, але про неї стабільно говорять чи не щороку. Футбольний поєдинок складається з двох таймів по 45 хвилин, але за фактом м'яч знаходиться в грі набагато менше. Для компенсації пауз в грі існує доданий арбітром час, але за фактом судді ніколи не зможуть додати рівно стільки часу, скільки було втрачено. На минулому ЧС-2022 в Катарі на вирішення цієї проблеми вирішили подивитися з іншого боку і рекомендували арбітрам, якщо це справді потрібно, не соромитися компенсувати до ігрового часу набагато більше, ніж класичні 3-6 хвилин. Однак після мундіалю ідея якось не прижилася, і в європейських національних чемпіонатах досить нечасто можна побачити по 8, 10 і 14 хвилин доданого часу. А значить, вихід тільки один – ввести чистий ігровий час, і зупиняти його щоразу, коли м'яч залишає межі поля або ж гра зупиняється свистком судді.

На підтримку ідеї чистого ігрового часу висловлювалися топові тренери і футболісти, і навіть легендарний екс-арбітр та член IFAB П'єрлуіджі Колліна.

Більше гри і менше пауз – це чудово, але 90 хвилин чистого часу – це занадто довго. В такому випадку на перегляд футбольного матчу глядачі будуть витрачати години три замість двох, які це є зараз. Тому в разі введення чистого часу, швидше за все, відбудеться скорочення тривалості тайму до 30 хвилин. Такий експеримент FIFA вже проводила на юнацькому турнірі в Нідерландах минулого року.

Тимчасові заміни

Заміна в футболі – це назавжди. Якщо гравець залишив поле, то він вже не може повернутися і продовжити гру. Але в 2020 році невдоволення цим правилом гри висловлював головний тренер «Арсенала» Мікель Артета. Він пропонував, щоб в разі пошкодження одного з гравців, до з'ясування ступеня тяжкості травми і того, чи зможе футболіст продовжити гру, його міг тимчасово замінити партнер з лави запасних. А якщо з травмованим гравцем все виявиться добре, то він зможе повернутися на поле і продовжити гру.

Мікель Артета
«Можливо, нам варто подумати над тим, щоб дати гравцям трохи більше часу відновитися, використовуючи тимчасові заміни. Ми обговорювали цю проблему. Цього немає в футболі, але такі заміни – нормальна практика в інших видах спорту. Це необхідне рішення для того, щоб гравці були захищенішими.

Бувають ситуації, коли у тебе є сумніви з приводу того, чи готовий футболіст продовжувати гру, і тобі потрібно ще кілька хвилин, щоб це зрозуміти, так що нам варто про це подумати.

Після пошкодження гравець часто готовий повернутися на поле, але перед цим лікарі повинні зробити все необхідне, щоб переконатися, що він зможе продовжити гру. Але ми ж не можемо грати 10-15 хвилин з десятьма футболістамі», — пояснював свою ідею Артета.

Однак особливої підтримки пропозиція іспанського наставника так і не отримала.

Заборона грати головою

Свого часу ця ідея всерйоз розглядалася Асоціацією професіональних футболістів Англії. Про те, щоб заборонити даний елемент гри в офіційних матчах, мова поки не йшла, але ось про необхідність зменшення кількості гри головою хоча б на тренуваннях в Асоціації всерйоз говорили ще в 2020 році. Ініціативу пояснювали тим, що численні удари по м'ячу головою можуть стати причиною деменції та інших неврологічних захворювань, а за даними дослідження, проведеного в 2019 році, футболісти вмирають від неврологічних захворювань в 3,5 рази частіше, ніж звичайні люди.

Представники асоціації вважали цю проблему надзвичайно актуальною і навіть зверталися до клубів і Англійської футбольної ліги з приводу розробки чіткої стратегії адаптації тренувань та захисту здоров'я гравців.

Скасування компенсованого часу в матчах, де все вже ясно

Відносно недавній розгром «Ліверпулем» «Манчестер Юнайтед» в матчі АПЛ (7:0) наштовхнув голову суддівського комітету FIFA П'єрлуіджі Колліну на ідею нового правила футболу. На думку екс-арбітра, в подібних випадках, коли між командами велика різниця голів, до такого поєдинку нічого компенсувати не варто.

Правда, не зовсім зрозуміло, як сформулювати цю ідею Колліни в правило. Припустимо, що таке велика різниця в рахунку ще можна прописати, але ж бувають випадки, коли різниця м'ячів грає для команд важливу, іноді вирішальну роль. Як бути в таких ситуаціях?..